Czemu poszedłem, a nie poszłem? poszłam a nie poszedłam?

Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

A może przeczytaj też...

6 komentarzy

 1. krzysiek pisze:

  hehe :) mala literowka, forma zenska poszlam a nie poszlem

 2. Magdalena Bród pisze:

  ojjj… jedna litera a taka różnica ;P
  poprawione, dzięki ;-)

 3. Radek T pisze:

  Ciezko zrozumiec o czym pisałas ,ale i może tylko dla mnie a komus innemu latwo to zrozumiec ale z gory gratuluje :D

 4. Radek-2 pisze:

  Poczytałem parę rzeczy – zaczęło się od sporu – właściwie to NIEspieraliśmy się o brak miejsca pomiędzy dwoma słowami;)
  Uczę się języka obcego i dopiero to uświadomiło mi bogactwo języka – znajomi (a i ja też) często mówimy – „jacy ci angole głupi, jedno słowo przekręcisz i nic nie rozumieją”.
  Widocznie oni pozostali na poziomie wymawianych jerów.

 5. martyna1119x pisze:

  Normy językowej nie kształtują językoznawcy, lecz – choć może to niektórych oburzać – społeczeństwo. Język jest kształtowany przez nas wszystkich, a językoznawcy wskazują tylko kierunki tego rozwoju. Nie jest jednak tak, że każda forma, która jest częsta w języku tzw. zwykłych ludzi, jest poprawna – na przykład od dawna ludzie mówią „włanczać”, „wziąść” czy „na dworzu”.

  _Czy_mozna_juz_mowic_poszlemJęzyk się zmienia a wraz z nim normy językowe. Czy niektóre błędy językowe mogą z czasem stać się normą? Mam nadzieję, że nigdy nie będzie można mówić „poszłem”

 6. Monika Sklorz pisze:

  Wyjaśnienie pozycji jerów nie wydaje mi się dostatecznie jasne. Szanowna autorka pisze ,,Jery słabe znajdowały się (…) w zgłosce, która poprzedzała sylabę z pełną samogłoską lub jerem w pozycji mocnej, np. d?va.” Czyli najpierw jer słaby, a potem jer mocny. Następnie jednak czytamy: ,,Jery mocne znajdowały się w sylabach poprzedzających zgłoskę z jerem słabym.” Czyli na odwrót. Więc jak to było z tymi słabymi i mocnymi jerami?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

Przeczytaj poprzedni wpis:
Podsumowanie roku 2008
Zamknij