Artykuł napisany przez

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów…

19 komentarzy

Strona 1 z 1
  1. AJ
    AJ z | | Odpowiedz

    Nie „Kelwiny”, tylko „kelwiny”.

  2. Tomasz Kowalczyk
    Tomasz Kowalczyk z | | Odpowiedz

    No tak, lord Kelvin był tylko jeden. ;]

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Lord_Kelvin

  3. Amjan
    Amjan z | | Odpowiedz

    Ano, lekka wtopa z tymi kelwinami. W stopniach Celsjusza odwołujemy się bespośrednio do nazwiska, zaś kelwiny to już nazwa jednostki, jedynie pochodzącej od nazwiska i stąd mała litera (jak większości jednostek).

  4. Pszetfurnia
    Pszetfurnia z | | Odpowiedz

    ?Symbole walut umieszcza się Z ODSTĘPEM po kwocie wyrażonej cyframi, np. 5 $ (nie: $10, 10$)…?.

    Źródło: Adam Wolański, ?Edycja tekstów. Praktyczny poradnik: książka, prasa, www?, Wydawnictwo Naukowe PWN SA, Warszawa 2008, s. 78

  5. Piotr
    Piotr z | | Odpowiedz

    Skoro „spacją oddzielamy od liczb te skróty, które są zapisane literami”, to chyba zamiast „25°C” powinno być „25° C”. A może jest to wyjątek, tak jak „77°F”, „536,67°R”, „20°Ré”, „20,625°R?” i inne?

    Przy okazji chciałem zwrócić uwagę na różnicę pomiędzy 1 kg i 1 kG. Pierwsza wielkość opisuje masę, druga opisuje ciężar. A raczej opisywała, ponieważ obecnie powinno się używać 1 kgf, ze względu na niejednoznaczność z jednostką indukcji magnetycznej w układzie CGS.

  6. Magda
    Magda z | | Odpowiedz

    No tak, ale w tym wypadku zaczynamy symbolem.

    1. Zaq
      Zaq z | | Odpowiedz

      Może jest rok później, ale i tak chętnie coś napiszę 🙂
      Tak naprawdę stopień Celsjusza to znak o kodzie u2103, czyli ℃. I jest to jeden znak, nie dwa ° i C, więc nie ma jak wstawić tam spacji.
      Inna sprawa, że ludzie zwykle nie umieją tego znaku użyć, albo nie mają czcionki, która go posiada…

      1. AJ
        AJ z | | Odpowiedz

        Ale tak naprawdę nie jest tak, że to jeden znak „tak naprawdę”, tylko po prostu postanowiono taki znak w unikodzie umieścić. Kawałek dalej są znaki cyfr rzymskich, ale to nie znaczy, że liczby zapisane normalnymi literami są jakieś nieprawdziwe.

        Informacja o istnieniu takiego znaku oczywiście może się komuś przydać.

        1. Zaq
          Zaq z | | Odpowiedz

          Fakt, masz rację 🙂
          Btw. Napisałem „rok później”, a tu się okazuje, że miało być „dwa lata”… oj, oj 😀

  7. GregorioW
    GregorioW z | | Odpowiedz

    Pozwólcie, że i swoje trzy grosze dorzucę. Zasady i zwyczaje typograficzne to jedno, ale mamy też – stety-niestety – prawo. Stosowanie jednostek miar jest regulowane przez Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 2006 r. w sprawie legalnych jednostek miar, z którego treści wynika między innymi, że symbol stopnia Celsjusza zapisujemy z odstępem: 25 °C. Oznaczenie „°C” jest bowiem zdefiniowane jako „oznaczenie jednostki miary” (§ 15), a „przy zapisywaniu wartości wielkości należy zostawić odstęp między wartością liczbową a oznaczeniem jednostki miary” (§ 16.1). Owszem, „zasady, o kto?rej mowa w ust. 1, nie stosuje się do oznaczeń jednostek miary kąta: stopnia, minuty i sekundy” (§ 16.2). Potwierdzenie zapisu „°C” z odstępem znajdziemy w tabeli w zał. 1 na poz. 16.
    Piszę o tym przede wszystkim dlatego, że powinni na to zwrócić uwagę autorzy tekstów technicznych. W beletrystyce, dajmy na to, można się przecież trzymać konwencji z brakiem odstępu i nikt nikogo nie będzie ścigał 😉

    Poza tym rozporządzenie nie wspomina o procencie i promilu. Wspomnę tylko, że znam zawodowych metrologów, którzy uważają, że „%” należy traktować na prawach jednostki i zapisywać z odstępem – trzeba to mieć na uwadze.

    A – oczywiście! – notka wyjątkowo pożyteczna 🙂

    Pozdrawiam!
    GregorioW

    1. m_i-k_i
      m_i-k_i z | | Odpowiedz

      Istnieje też Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 stycznia 2010 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie legalnych jednostek miar (Dz.U. Nr 9, poz. 61). Uchyla ono § 16 poprzedniego rozporządzenia z czego można wnioskować, że stawianie odstępu między wartością liczbową a jednostką miary nie jest już obligatoryjne. Z drugiej strony w nowej tabeli z definicjami jednostek nadal widnieje odstęp przed oznaczeniem °C. Wydaj się więc, że z punktu widzenia prawnego odstęp przed jednostką °C jest zalecany ale nie wymuszany przez prawo.

  8. korman
    korman z | | Odpowiedz

    Nawiązując do wpisu umieszczonego powyżej. Jak zapisać w takim razie § i numer? Z odstępem czy bez? Dodam, że w ustawach jest odstęp.

  9. czepialski
    czepialski z | | Odpowiedz

    Dlaczego napisałaś: „spacją oddzielamy od liczb/cyfr te…”?
    Przecież cyfra to znak graficzny liczby (tak jak litera jest znakiem graficznym głoski).

  10. ktokolwiek
    ktokolwiek z | | Odpowiedz

    W języku polskim 1 kg, w informatyce 1kg.

    1. Bushee
      Bushee z | | Odpowiedz

      Co w informatyce mierzy się na kilogramy? 😛

Prosimy o komentarz z Twoim prawdziwym imieniem i nazwiskiem.

Napisz odpowiedź

Przeczytaj poprzedni wpis:
Zmiany na blogu: Facebook
Zamknij