Kategorie
o tym i owym Trudna sprawa

Prawidłowy zapis bibliograficzny

Czas przygotowania prezentacji do matur ustnych ponownie powoli się zbliża… Postanowiłam więc (dziękuję za propozycję Przemka z eRIZ’s weblog) napisać parę słów o poprawnej bibliografii.

Na początku muszę wspomnieć, że bibliografia, którą należy złożyć w tej sytuacji, jest jakimś przedziwnym wymysłem. Takie szczegóły jak numery ISBN (International Standard Book Number – Międzynarodowy Znormalizowany Numer Książki) czy ISSN (International Standard Serial Number – Międzynarodowy Znormalizowany Numer Wydawnictwa Ciągłego, zatem dotyczący czasopism), nie są wymagane w dużo poważniejszych pracach, na przykład zaliczeniowych czy magisterskich. Wydawałoby się, że “ci u góry”  chcą po prostu utrudnić życie biednym maturzystom. Czy tak jest? Pozostawię to pytanie bez odpowiedzi. Poniżej napiszę więc parę słów o tym jak powinien wyglądać prawidłowy zapis bibliograficzny.

Wstępnie, tak powinien wyglądać schemat:

Imię i Nazwisko
Klasa

Temat nr 69 (jeśli znasz nr)
Temat

I. Literatura podmiotu: (dzieła, które opisujesz)
1.
2.

II. Literatura przedmiotu: (to, co opisuje to,  o czym piszesz)
1.
2.

podpis

A teraz konkretnie:

Ważne, aby być konsekwentnym w tym, jak się pisze, na przykład:

A. Mickiewicz, Adam Mickiewicz, Mickiewicz A., Mickiewicz Adam – Nieistotne w jaki sposób zapiszesz, ważne, by zawsze tak samo. Sugerowałabym jednak, aby nazwisko było z przodu, bo łatwiej ułożyć listę nazwisk alfabetycznie.

książka:

Autor, tytuł kursywą, miejsce wydania rok, ISBN jeśli wymagany.

Goethe J. W., Cierpienia młodego Wertera, Bydgoszcz 1974, ISBN: 83-85069-05-4.

fragment książki:

Autor, tytuł kursywą, miejsce wydania rok, ISBN jeśli wymagany, numery stron.

Goethe J. W., Cierpienia młodego Wertera, Bydgoszcz 1974, ISBN: 83-85069-05-4, s.110-121, s. 223-300.

praca zbiorowa (jeśli jest więcej autorów):

Tytuł kursywą, red. (lub pod red.) nazwisko i inicjał imienia redaktora, miejsce rok wydania, ISBN jeśli wymagany, ewentualnie numery strony.

Słownik terminów literackich, pod red. Janusza Sławińskiego, Wrocław 2002, ISBN: 97-88830-40-3, s.22-23.

jeden artykuł (rozdział) w książce:

Autor, tytuł artykułu kursywą [w:] tytuł książki kursywą, miejsce rok wydania, ISBN jeśli wymagany, ewentualnie numery stron.

Bereza H., Powieść [w:] Sztuka czytania, Warszawa 1966, ISBN: 00-00000-00-0, s. 50-120.

jeden artykuł (rozdział) w książce innego autora, redaktora, pracy zbiorowej:

Autor, tytuł artykułu kursywą [w:] red. (pod red., lub tylko nazwisko), tytuł książki kursywą, miejsce rok wydania, ISBN jeśli wymagany, ewentualnie numery stron.

Fiut A., Między autobiografizmem a autotematyzmem [w:] Głowiński A., Dowód nietożsamości. Proza Wilhelma Macha, Wrocław 1976, s. 122-156.

artykuł w czasopiśmie:

Autor, tytuł artykułu kursywą, Czasopismo rok wydania, nr, ISSN jeśli wymagany, ewentualnie numery stron.

Sandauer A., Samobójstwo Mitrydatesa, ?Miesięcznik Literacki? 1967, nr 11, ISSN: 00-00000-00-0, s. 37-45.

źródło internetowe:

Autor, tytuł kursywą, nr, jeśli to czasopismo, link, data dostępu.

Bród M., Bibliografia do matury ustnej z języka polskiego,  https://filolozka.brood.pl/bibliografia-do-matury-ustnej-z-jezyka-polskiego/, dostęp 24.10.2008.

Podane przykłady powyższych pozycji mogą być fikcyjne.

Ważna informacja: kultura języka polskiego wymaga, aby w przypisach najpierw widniał inicjał imienia, potem nazwisko, w przeciwieństwie do bibliografii, którą zaczynamy od nazwiska.

Mam nadzieję, że się przyda, w razie jakichkolwiek problemów, proszę o pisanie o nich w komentarzach.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

343 odpowiedzi na “Prawidłowy zapis bibliograficzny”

Witam!

Pare postow wyzej pytalem o zapis Katalogu Zabytkow i wszystko juz mam ogarniete, no prawie wszystko, bo pozostaje tylko jeden maly problem.
Jesli mam:

Katalog Zabytków Sztuki w Polsce, t. VII, Województwo opolskie, red. T. Chrzanowski, M. Kornecki, z. 6, Powiat krapkowicki, opr. T. Chrzanowski, M. Kornecki, Warszawa 1963, s. 35

to wiem, ze musze zapisac nazwiska autorow po (red.), ale czy nalezy zapisac je jeszcze raz po (opr.)?

Dzieki za pomoc pozdrawiam!

A co jeśli w pracy podejmuje temat między innymi wierszy i biorę kilka z nich z 1 tomiku?
Taki zapis jest poprawny?
Wierzyński Kazimierz, Dyskobol, 100 m, Skok o tyczce [w:] Wierzyński Kazimierz, Wiersze wybrane, Warszawa 1974, s. 62, s. 58, s. 60.
Czy jednak muszę każde dzieło napisać w osobnym podpunkcie? I czy strony mam podać tak, czy wystaczy, że podam “s. 58, 60, 62”?

Druga sprawa to jak umieścić dzieła sztuki w bibliografii? Wystaczy autor i tytuł czy do tego jeszcze rok i miejsce powstania?

Droga Pani filolożko (filolog?). Nie orientuje się Pani czy dozwolone jest tworzenie odnośników (np. w indeksie górnym) z ramowego planu wypowiedzi do bibliografii?

Pozdrawiam, Mariusz

Witam mam temat o Polskiej pieśni narodowej. Jak w tym przypadku napisać ISSN? Np. hymn, muszę znaleźć go w książce i z niej spisać ISSN? Jeśli wszystkie pieśni będą pochodzić z tej samej książki to błąd??? Bardzo dziękuje za przeczytanie i szczerze liczę na odpowiedz. OJ ta matura…

Zapisujesz w ten sam sposób co ISBN. Nie jest to błąd, jeśli będzie kilka pozycji z tej samej książki.

witam;

zabrakło informacji o zapisie filmu oraz piosenek w bibliografii a to coraz częściej pojawiające się zródła. pozdrawiam

Witam,

mam pytanie co do bibliografii: czy mogę wpisać dany fragment do bibliografii? Tzn. dłuższy cytat?

Potrzebuje kilka fragmentów ze słownika motywów literackich, w którym sa bardzo rozbudowane hasła. Pod hasłem “zbrodnia” są różne podhasła jak np. “zbrodnia popełniona umyślnie” “zbrodnia popełniona nieumyślnie” itd. W jednym podhaśle znajduje się kilka przykładów bohaterów literackich, a ja chcę się odnieść tylko do wypowiedzi o np. Raskolnikowie. Jak mam to zapisać? Bardzo proszę o pomoc.

Witam, chciałbym zapisać w bibliografii stronę internetową, ale nie znam jej autora. Niestety na stronie nie ma podanego żadnego kontaktu. Czy w tej sytuacji mogę podać jedynie tytuł artykułu, adres strony i datę dostępu. Bardzo proszę o możliwie jak najszybszą odpowiedź i z góry dziękuję.
Pozdrawiam

Z tego co wiem, to nie może być strona internetowa bez autora i daty. Ja tak miałam w bibliografii, i musiałam szukać innych stron, bo mi polonistka kazała;p

@rzugmunt, oczywiście, że możesz – źródło strony, data dostępu i tytuł artykułu będą ok – to nie Twoja wina, że autor nie wysilił się, żeby się nie przedstawić 😉
@Roksa polonistka, polonistce nierówna. A co, jak dotarłaś do artykułu, informacji, która jest jedna, jedyna w sieci, a do tego tak wartościowa, że nie wyobrażasz sobie bez niej napisania pracy? Masz szukać innej, bo polonistce się nie podoba, że autor się nie ujawnił? Taka specyfika internetu.

Dzięki za odpowiedź @Justyna, ale mam jeszcze jedno pytanko: chcę wpisać do konspektu Tom VI Pozytywizm pod redakcją Anny Skoczek z serii Historia literatur polskiej w dziesięciu tomach; jak powinienem to prawidłowo zapisać?

Prosze sprawdzic czy to jest dobrze…. bardzo mi zelzey na czsie

Lit. Podmiotu
Racaj Anna,Antropologia,Poezja Polska,Bogurodzica,Wyd I,Warszawa,SARA,2001,ISBN 83….
Mickiewicz Adam, Dziady Cz.III,Wydanie IV,Warszawa,Wyd.Czytelnik,1975
Moczulski Grzegorz,Dies Irae,[online],[dostęp:12.02.2012],Dostepny w internecie:.

LIT PRZEDM.
Brown Dan, Kod Leonarda da Vinci,Wyd VII,przeł.Krzystof…,wyd. Sonia Draga,2004,ISBN 83….

Słowcki Juliusz,Wybór Poezji, Hymn-Smutno mi Boże, Wrocław,Wyd.Siedmiogród,1999,ISBN 83….

Herbert Zbigniew,Wiersze Wybrane, Modlitwa Pana Cogito Podróżnika, Kraków, Wydawnictwo A5, 2004

A o wydawnictwach ktoś zapomniał? Kto posługuje się dziś ISBN-ami (prócz księgarzy)? Rany, to zapisy sprzed stu lat.

Nie sprzed stu lat. ISBN został wprowadzony w nowej normie zdaje się że w 2005 r. Bibliotekarze używają owego numeru w opisie bibliograficznym, ale podawanie go w wyborze literatury [trudno bibliografią nazwać kilka pozycji dot. danego tematu], jest troszkę nadęte. Co do wydawnictwa to też są zdania podzielone. Głównie używa się go w tzw. trzecim stopniu szczegółowości 🙂

Witam, piszę magisterkę i mam pewien problem. Korzystam z dokumentów gminnych, które często wykonywane są na zlecenie przez różne firmy i teraz moje pytanie więc kogo mam zapisac w bibliografii?

Arcadis Ekokonrem Sp. z o.o.,2004, Program Ochrony Środowiska dla Gminy Gniewino na lata 2004 – 2011, Gniewino

Przecież tak się nie robi, proszę o radę

Dzień dobry,
mam pytanie. Przygotowuję bibliografię i zdjęcie rękopisu znajduje się na stronie nienumerowanej w mojej książce, jak to wpisać do bibliografii?? Proszę o szybką odpowiedź, pracę oddaję jutro

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *