Kategorie
Błędy ortograficzne częste błędy

Ci – czy zawsze wielką?

Na początku wpisu chciałabym przeprosić za częstotliwość dodawania wpisów, usprawiedliwię się brakiem czasu, mimo że to właściwie żadne usprawiedliwienie nie jest. No dobrze, ale przejdźmy do konkretów.

Dziś chciałabym zwrócić uwagę na nagminne pisanie “Ci” wielką literą. Sama o tym myślałam i  parę osób piszących do mnie też zwróciło na to uwagę.

Owszem, jeśli stosujemy formę grzecznościową i chcemy do kogoś odnieść się z szacunkiem, powinniśmy użyć wielkiej litery przy “Ci”, na przykład:

  • “Obiecałam Ci, że pójdziemy na zakupy”.
  • “Tłumaczę Ci, tak właśnie było”.
  • “Chciałbym Ci napisać, że Cię kocham”.

To dość oczywiste. W głowach Polaków te formy grzecznościowe utkwiły tak mocno, że zaczęli ich używać w każdym kontekście, podczas gdy nie zawsze “ci” powinniśmy pisać wielką literą, na przykład:

  • “to byli ci chłopcy, którzy tak nabroili”.
  • “nie odpowiada mi, jak ci fachowcy wyremontowali mój dom”.

Pewnie, gdy to czytacie, jest to oczywiste. Możliwe, że wszyscy robią to “z rozmachu”, jednakże warto czasem zwracać uwagę na to, co się pisze.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

25 odpowiedzi na “Ci – czy zawsze wielką?”

To ja się wypowiem z innej perspektywy. Sam często pisuję Ci właśnie z wielkiej litery, a mam wrażenie, że osoby do których to kieruję nie zdają sobie sprawy z tego ile to oznacza. Ja z kolei potrafię być w tej materii urażony, bo czasem zależy mi na tym, aby pewne osoby podkreślały szacunek, zażyłość kierując do mnie to ci z wielkiej litery, czyli odwzajemniając mi szacunek.

Zdarza mi się czasem ten rozpęd z “Ci”, na szczęście nigdy nie w szkole 😉
Panie Adamie, też tak mam i staram się zwracać uwagę. Choć… Zauważyłam, że niektórych taka uwaga nie rusza. ^^” A szkoda.

ja mam innego rodzaju dylemat. Czy pisząc e-mail następującej treści:
Odpowiem w imieniu pani dyrektor Marii Kowalskiej…. powinienem, słowa “pani dyrektor” pisać z dużej czy z małej litery?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *