Kodeks dobrego bloggera

Mam wielu znajomych prowadzących blogi. Sama mam obecnie trzy. Stały się one w dzisiejszych czasach tworem takiej samej miary, jak typowe serwisy internetowe, są idealnym miejscem do wylewania swoich myśli, zarobków, podszkolenia się w danej dziedzinie. Jednak samo ich posiadanie jest niczym. Mówi się „content is the king” (dla nieanglojęzycznych – ?treść jest królem”) i to prawda. Oczywiście liczy się także wygląd, ponieważ nikt nie wróci na „blogaska, który jest różowiutki w zielone kropeczki i czerwone, brokatowe serduszka”, jednak nie ma się co oszukiwać. To treść determinuje oglądalność Twojego blogu.
A co zrobić, żeby swoim pisaniem zachęcić czytelnika do powrotu i regularnego odwiedzania Twojego blogu? Odpowiedź jest prosta – pisać poprawnie. Gorzej jednak jest już z realizacją tego pomysłu.

Co znaczy ?pisz poprawnie?”

1. Wyrób sobie własny styl. Nikt nie lubi czytać czegoś, co trudno przeczytać. Pisz po swojemu, jednak jasno i przejrzyście. Nie formułuj zbyt długich zdań, które będą zawierać zbyt dużą ilość imiesłowów. Postaraj się pisać charakterystycznie.
2. Zanim napiszesz – zaczekaj moment. Pomyśl chwilę o zdaniu, które chcesz przelać na przysłowiowy papier, zastanów się czy będzie stylistycznie poprawne, czy brzmi logicznie, czy ?się” (to tylko przykład) nie powinno znaleźć się w innym miejscu.
3. Używaj znaków diakrytycznych i interpunkcyjnych. Nie ma nic gorszego jak tekst bez znaków przystankowych (Edit: przepraszam, jest – tekst pełny błędów ortograficznych). Czytasz i nie wiesz jak odczytać, nic Ci tego nie ułatwia.
4. Bądź pewien/pewna, że konkretnie wiesz o czym napisać, sam pomysł nie wystarczy, powinieneś/powinnaś mieć także strategię.
5. Wbrew wykładowcom i nauczycielom, ?polej trochę wody”, która zachęci czytelnika do dalszej lektury oraz użyj paru specjalistycznych słów, żeby wiedział, że znasz się ?na rzeczy”.
6. Linkuj. Jeśli nawiązujesz do czyjegoś artykułu, nie bój się podać do niego linku, będziesz ?brzmiał” bardziej wiarygodnie.
7. W nawiązaniu do punktu trzeciego, dodam jeszcze jeden – pisz poprawną polszczyzną. Nie rób błędów ortograficznych, jeśli masz z tym problem – pomoże Ci Word. Ten pkt jednak wydaje się zbędny, ponieważ niewielu blogowiczów, których znam, ma ten problem.