Kategorie
Porady

Jak złożyć życzenia świąteczne?

Wesołych, spokojnych świąt Bożego Narodzenia i szczęśliwego Nowego Roku życzy Tomasz.

Nic prostszego? Nic bardziej mylnego! Składanie życzeń niesie ze sobą więcej trudności, niż mogłoby się wydawać. Czy to na kartce świątecznej, czy przy dzieleniu się opłatkiem –  ciepłe, szczere słowa są najlepszym prezentem dla bliskiej osoby. A prezenty wybieramy z troską, prawda? Jak zrobić to dobrze?

Słów kilka o konwenansach

Życzenia świąteczne są formą mniej lub bardziej oficjalną, zależy od stopnia zażyłości relacji. Bez względu jednak na to, czy składamy życzenia przełożonemu, czy przyjacielowi, obowiązują nas pewne ramy. Zwłaszcza w przypadku życzeń pisemnych powinniśmy zwrócić uwagę na:

  • podstawową formułę – odpowiednio zacząć i zakończyć życzenia, tak by tworzyły sensowną całość
  • poprawność – błędy nigdzie nie wyglądają dobrze i świadczą o naszym niedbalstwie
  • styl i język – w zależności od tego, do kogo piszemy
  • oryginalność – nikt nie lubi banalnych życzeń, ale czasem lepiej też nie przesadzać z fantazją
  • estetykę – kartka świąteczna powinna być przede wszystkich schludna

Życzenia świąteczne – błędy i niezręczności

Czas na świąteczny rachunek sumienia. Przy składaniu życzeń bardzo łatwo popełnić nietakt – niestety trudniej zatrzeć złe wrażenie. Na co uważać i czego się wystrzegać?

  • świąteczny spam – życzenia z kategorii wyślij do wszystkich oraz znalezione w Internecie infantylne wierszyki nie są w dobrym tonie
  • nadmierna poufałość – intymne życzenia zachowajmy dla najbliższych, ale nawet wtedy trzeba uważać, by nie naruszyć sfery osobistej adresata
  • drażliwe tematy – czasem nawet mimo dobrej intencji można kogoś urazić, dlatego zastanów się dwa razy, czy twoje życzenia są na miejscu
  • życzę ci… – pamiętajmy, że w życzeniach pisemnych, tak jak w liście, zaimki osobowe piszemy wielką literą

Wyjątkowe życzenia dla wyjątkowej osoby

Abstrahując od wszelkich norm i konwencji, życzenia powinny być przede wszystkim szczere i przemyślane. Kim jest dla mnie osoba, do której się zwracam? Co lubi, czego potrzebuje, o czym marzy? Ułożyć oryginalne, indywidualne życzenia to znaczy dać dowód swojej sympatii. Oczywiście, ładna oprawa się liczy, ale to treść jest tutaj najważniejsza. Włóżmy więc w te słowa serce i zaangażowanie, a z pewnością sprawimy radość bliskiej osobie.

 

 

W odpowiedzi na “Jak złożyć życzenia świąteczne?”

Jestem jak najbardziej za takimi szczerymi życzeniami płynącymi prosto z serca, do grona bliskich mi osób. A nie jak ktoś w Dzień Świąt Bożego Narodzenia szuka jeden wierszyk i wysyła do 100 osób, bo ma tyle znajomych. A ciekawe ile z nich chociażby to przeczytało. Bo dla mnie jest to kolejny jakiś tam wierszyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *