Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Janusz Korwin-Mikke

Nazwisko kandydata na prezydenta z tematu odmienia się. Nie wiem zatem, dlaczego ludzie mówią “Głosuję na Janusza Korwina-Mikke”. Odmieniamy oba (lub tylko drugi, gdy pierwszy człon jest herbem), więc w dopełniaczu będzie Janusza Korwin-Mikkego, czyli na przykład “głosuję na Janusza Korwin-Mikkego”.

Jest zasada, która pozwala na nieodmienianie nazwisk męskich z końcówką -e lub -o, przy uprzedzeniu go tytułem (szczegóły TUTAJ), aczkolwiek tu mamy do czynienia z dwoma nazwiskami.

Dodane:

Według Porani Językowej PWN, jeśli pierwszy człon nazwiska jest herbem, nie odmienia się (czyli “Korwin-Mikkego”). Grzenia dodaje jednak, że można odmieniać, ponieważ z natury odmienia się oba człony nazwiska.

Więcej informacji na ten temat znajduje się TUTAJ.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

28 odpowiedzi na “Janusz Korwin-Mikke”

Przerwa to raczej na pewno jest herb. Warto czasem sprawdzać w źródłach, żeby się publicznie nie kompromitować.

Kompromitacja nad kompromitacje, naprawdę! Nieco większą jest dla mnie jednak brak umiejętności podpisania się imieniem i nazwiskiem, pozostawienia e-maila, bądź jakiegokolwiek “źródła” do autora komentarza – chętnie dowiedziałabym się od niego czegoś wartościowego, autor zapewne ma wiele do powiedzenia również w innych tematach.
Ja rozumiem, że stwarzanie pseudonaukowej i poważnej atmosfery jest fajne, choćby po to, żeby pokazać, jaką to się alfą i omegą nie jest, ale Sol, do cholery, pomyliłeś/łaś blogi.

A bardziej tematycznie – “raczej na pewno” jest dla mnie potworem, ale może to poprawne?

Mikke
Mikkego
Mikkemu
Mikkego
Mikkem
o Mikkem
Mikke!

Ziobro Lato
Ziobry Laty
Ziobrze Lacie
Ziobrę Latę
Ziobrą Latą
o Ziobrze o Lacie (nie: Lecie!)
Ziobro! Lato!

Proste i brzmi naturalnie.

Tyle pisaniny, a ja dalej nie wiem, jak się pisze tego Korwina. To w końcu odmienia się oba człony bo są nazwiskami (“tu mamy do czynienia z dwoma nazwiskami”), czy też jak w dwóch podanych przykładach: „głosuję na Janusza Korwin-Mikkego”, <>? Jeśli autorka nie wie, czy to “Korwin” to herb czy nazwisko to raczej powinna użyć “jeśli pierwszy człon nazwiska byłby herbem” zamiast “jeśli pierwszy człon nazwiska jest herbem”. To ostatnie może sugerować, że wie.

Cześć!
W swoim wywodzie na temat poprawności językowej wspominasz o odmianie nazwiska w dopełniaczu, ale jako przykład podajesz biernik. Nie ma znaczenia, że w obu przypadkach odmiana brzmi identycznie.
Ale i tak chwała Ci za to, że podejmujesz walkę. Bo poziom reprezentowany na naszych najpopularniejszych portalach jest żenująco niski.
Pozdrawiam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *