Kategorie
Trudna sprawa

Kaszubski lepszy od innych dialektów?

Dziś chciałam napisać o tym, co mnie od pewnego czasu trapi.

Nie wiem czy wiecie, ale z dialektu kaszubskiego można zdawać maturę (od 2005). Tylko z niego, spośród innych polskich: małopolskiego, wielkopolskiego, śląskiego i mazowieckiego.

Co więcej, nie jest to już nawet dialekt. To odrębny język. Język, którym posługuje się na co dzień, w okolicach Gdańska, około 50 tysięcy ludzi.  W 2005 roku otrzymał swój własny kod ISO – CSB i czasem może być używany jako język pomocniczy urzędowy (oczywiście tylko w województwie pomorskim).

Uznano go za odrębny język, ponieważ uważa się, że jest zbyt różny i inny od języka polskiego. Owszem, jest ciężki w zrozumieniu, uczyłam się go przez jeden semestr, ale dalej wydaje mi się, że niewiele się różni pod względem “inności” od na przykład śląskiego.

W 2007 roku czytałam gdzieś, że powstał nawet System Windows w języku kaszubskim.

W czym inne dialekty są gorsze? :) Cóż za dyskryminacja :)

Pragnę zauważyć, że owa notka powinna być traktowana z przymrużeniem oka, dobrze wiem, że kaszubski jest ?inną innością?.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

8 odpowiedzi na “Kaszubski lepszy od innych dialektów?”

Piszesz “Tylko z niego, spośród innych polskich: małopolskiego, wielkopolskiego, kaszubskiego, śląskiego i mazowieckiego.” Jeśli wymieniasz inne niż kaszubski, to kaszubskiego w tej wyliczance już nie powinno być.

Dziękuję Bardzo Olgo! Ten wpis jest tu tyle czasu i ani ja tego nie zauważyłam, ani nikt inny 🙂

Jest: ?Co więcej. Nie jest to już nawet dialekt?.
Powinno być: ?Co więcej, nie jest to już nawet dialekt?.
?Co więcej? to nie zdanie.

Jest: ?Odrębnym językiem uznano go…?.
Powinno być: ?Uznano go za odrębny język…?.
Zob. ?Wielki słownik popranej polszczyzny PWN?.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *