Kategorie
Błędy interpunkcyjne

Kiedy nie stawiamy przecinka?

Dziś o interpunkcji z innej strony. Poniżej lista sytuacji, w których przecinek nie powinien się znaleźć:)

  1. W przypadku zdań pojedynczych przed wyrażeniami porównawczymi z “jak”, “niż”, “co”, na przykład “była głodna jak wilk”.
  2. W przypadku zdań pojedynczych i współrzędnie złożonych łącznych ze spójnikami, na przykład “była zmęczona i nie chciała już pracować”.
  3. W przypadku zdań pojedynczych i współrzędnie złożonych wyłączających z “ani” i “ni”, na przykład “nie zadzwonili ani nie napisali e-maila”.
  4. W przypadku zdań pojedynczych i współrzędnie złożonych rozłączających z “albo” i “lub”, na przykład “moglibyśmy pójść do kina albo do centrum handlowego”.
  5. W przypadku zestawień ze spójnikiem, na przykład “między młotem a kowadłem”.

I wiele innych… 🙂

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

2 odpowiedzi na “Kiedy nie stawiamy przecinka?”

No dobrze, może źle to sformułowałam 😉 miałam na myśli to, że to, czy postawić przecinek, czy nie, nie jest jednoznaczne.
Można by, oczywiście, ugryźć ten temat odwrotnie. Może o tym napiszesz? 🙂 a może i ja kiedyś tu.

Hm, ale czemu uważasz, że są to sytuacje, w których “wydawałoby się, że przecinek powinien być”, skoro przed “albo”, “i”, “ani” i “ni” na ogół nie stawiamy właśnie przecinka?

Myślę, że można by ten temat ugryźć odwrotnie, tzn. pokazać, kiedy właśnie należy postawić przecinek przed tymi spójnikami, które zazwyczaj przecinka nie wymagają. Ale to tylko moja drobna sugestia 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *