Kategorie
Błędy interpunkcyjne częste błędy

Przecinek przed i

Dziś po raz kolejny o interpunkcji. Postaram się wyjaśnić zasady stawiania przecinka przed “i”. Użytkownicy języka polskiego często uważają, że nie stawia się go wcale, a to nieprawda.

Przecinek przed “i” stawiamy wtedy, gdy:

1. jest to co najmniej drugie “i” w zdaniu i pełni ono tę samą funkcję, co pierwsze, czyli na przykład: “Kasia lubi grać i w siatkówkę, i w koszykówkę”, “Marysia poszła i do szkoły, i do kościoła”

2.  jest to wtrącenie, na przykład “warto dodać, i to nie tylko moje zdanie, że nowy film von Triera był hitem”

3. mamy do czynienia ze zdaniem złożonym podrzędnie wtrąconym, na przykład “Zauważyła swojego przyjaciela, który był bardzo zmizerniały, i bardzo się przygnębiła”

4. “i” pełni funkcję “więc” (wynikową), na przykład,  “Zaczęły się Juwenalia, i wszyscy się bawili”

Jeśli o czymś zapomniałam, proszę o informacje, to dopiszę.


Zajrzyj do mojego sklepu z akcesoriami do produktów Apple


Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

25 odpowiedzi na “Przecinek przed i”

jeśli mogę odgrzać temat, a nawet pokusić się o lekki “off-topic”:

z przecinkiem przed “i” sprawa wydaje się dość jasna. mnie bardziej nurtuje to, czy rozsądnie i poprawnie jest wstawić przecinek ZA “i” w takim oto, jakże zresztą aktualnym, przykładzie:

Życzę miłego i, na przekór aurze, ciepłego dnia.

czy może raczej sięgnąć po dywiz:

Życzę miłego i – na przekór aurze – ciepłego dnia.

czy też może wyrażenie “i na przekór aurze” można tu potraktować jako substytut przecinka w zdaniu “Życzę miłego, ciepłego dnia”, a zatem nie stawiać go w ogóle?

Pozdrawiam i życzę ciepłego dnia 🙂

życzę miłego ciepłego dnia – można tu nawet wcale nie postawić przecinka! Pod warunkiem, że nie wyliczasz przymiotów dnia, a zatem partykuła “miłego” odnosi się do całego wyrażenia “ciepły dzień” 🙂

Pani autorko, w 4 wypadku przecinka być nie powinno. Zdanie współrzędne wynikowe nie wymaga przecinka. Odsyłam do “Słownika interpunkcyjnego” Jerzego Podrackiego 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *