Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Kilka trudnych w odmianie wyrazów

Odkąd jestem internautką, zauważyłam, że wielu ludzi ma problem z odmianą pewnych wyrazów. Od pewnego czasu, a właściwie od dawna, działa to na mnie, jak płachta na byka. Głównie mam na myśli wyrazy forum i styl. Zajmę się dziś również odmianą słowa blog.

Forum odmienia się jak liceum. Nie wiem zatem skąd maniakalna odmiana dopełniacza liczby mnogiej – for. Jestem w stanie zaryzykować stwierdzenie, że tych błędnych odmian jest w Internecie więcej, niż poprawnych. Toć to paradoks!

Forum – l.m – fora, forów, forami, forach

Wyraz styl natomiast, w liczbie mnogiej odmienia się w następujący sposób:

style, stylów, stylom, style, stylach, stylami

NIE STYLI! Co niestety pojawia się nad wyraz często.

I jeszcze parę słów o blogu

Mirosław Bańko pisze: Wydawałoby się, że blog powinien się odmieniać jak log (dziennik pokładowy): logu i blogu. Choć taka forma jest rzeczywiście używana, wyszukiwarki internetowe pokazują, że częściej piszemy bloga.  Prawdopodobnie blog trafi do słowników jako rzeczownik dwurodzajowy, żywotno-nieżywotny, więc już teraz możemy uznać obie opcje za poprawne.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

15 odpowiedzi na “Kilka trudnych w odmianie wyrazów”

Z logiem jest taka sama sytuacja jak z blogiem, słowo jest dość często używane a nigdy nie spotkałem się np. z: “Nie skasowałeś przypadkiem logu z Apacha?”

PS: przydałoby się ustawić border:0 dla img, obramowane emotikony wyglądają dziwnie.

nawiazujac do tematu, chcialbym rozwiac wszelkie watpliwosci.
kilka meczy czy meczów, to 2. wydaje sie dziwnie brzmiec :]
oraz kilka pokoi czy pokojów?
dziekuje pozdrawiam 🙂

o jedna jeszcze rzecz zapomnialem zapytac.. jak wyglada sytuacja “nie” z imieslowami takimi jak: -ąc, -ący itd. piszemy je razem czy osobno? bo juz tyle opinii slyszalem..
dziekuje pozdrawiam 🙂

@tolbar.
Poprawna jest forma “meczów”, ale z pokojami jest tak, że obie formy są poprawne.

Jeśli mowa o imiesłowach to pisze się osobno i stąd częste błędy, bo te imiesłowy wyglądają identycznie jak przymiotniki, które z “nie” piszemy razem 🙂

?Wydawałoby się, że blog powinien się odmieniać jak log (dziennik pokładowy): logu i blogu. Choć taka forma jest rzeczywiście używana, wyszukiwarki internetowe pokazują, że częściej piszemy bloga. Prawdopodobnie blog trafi do słowników jako rzeczownik dwurodzajowy, żywotno-nieżywotny, więc już teraz możemy uznać obie opcje za poprawne?.

?Autor: Magdalena Bród?
To nieprawda. Autorem tych słów jest profesor Mirosław Bańko, o czym się można przekonać tutaj: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=5219

Oczywiście umknęło mi zaznaczenie cytatu, o którym na szczęście nie zapomniałam powyżej, co może posłużyć jako usprawiedliwienie.

Co do blogu [bloga] ? tutaj sprawa nie jest tak oczywista, jakby się mogło wydawać, biorąc pod uwagę zalecenia słownikowe. W słowniku ortograficznym PWN preferowana jest w dopełniaczu forma z końcówką -u, ale już w poradni językowej PWN językoznawcy proponują dwa warianty zapisu: blogu i bloga, jako że uzus weryfikuje zapis słownikowy i w środowisku informatycznym zakorzeniła się forma bloga. Współpracuję z wydawnictwami informatycznymi, w których zaleca się pisownię bloga, blogu. I taka jet stosowana we wszystkich publikacjach. 🙂 To samo dotyczy innych terminów z dziedziny informatycznej: na przykład HTML-a [mimo że w słowniku mamy HTML-u]. pozdrawiam. Jolanta

Magdaleno, ma Pani problemy z interpunkcją. Może pierw Pani nauczy się poprawnej pisowni?
“Odkąd jestem internautką (tutaj powinien być przecinek!) zauważyłam,…”

Oczywiście, że powinien tam być przecinek, już poprawiłam. Rozumiem, że brak jednego przecinka oznacza, że mam problemy z interpunkcją? Proszę zwrócić uwagę na datę tego wpisu. Trzy lata temu miałam znacznie mniejszą wiedzę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *