Kupować czy kupywać?
Ogłaszam wszem wobec, że czasownik wskazujący czynność robienia zakupów w bezokoliczniku to KUPOWAĆ. Nie mam najmniejszego pojęcia dlaczego ludzie wciąż mówią kupywać. Zatem ja kupowałam (a nie kupywałam), ja kupowałem (nie kupywałem).
W takim razie skąd „wykupywać”?
z tego samego miejsca co kupywać. WYKUPOWAĆ.
No tak, ale od zakupu, to już będzie zakupywac? Oj jak mnie drażni to „nie będziemy kupywali”
lepiej powiedzieć dokonywać zakupu 🙂
Same tu kupy.Z czym wam się to kojarzy? bo mi już się odechciało zakupów.Ciekawe czym kierował się osobnik który wymyślił to słowo..czyżby płacił ZA kupę a może za wszystko płacił kupą?ku pamięci…
Lol Tomku! 😀
Nazwa podobna do klopsików 😉
to może też pędzie lepiej mówić zamiast
zdejmować – zdejmywać
sprzątać – sprzyntać, albo sprzuntać
xD hit
No „pędzie” na pewno dobrze.
I niby jak z linka, który podałaś, ma wynikać, że masz rację?
Do wszystkich mądrali… wykupywać jest formą poprawną, a i samo kupywać pojawia się w starych słownikach języka polskiego, więc poprawną formą na pewno było! A co z nią się stało, to spytajcie tego co mówi przyszłem… A jeszcze dokładniej rzecz ujmując, istniały dwie formy: kupować i kupywać, jak np. być i bywać.
Ciao.
http://portalwiedzy.onet.pl/141635,,,,zakupic_zakupywac_zakupowac,haslo.html
🙂
Dodam jeszcze jedną wątpliwość do rozważań kopować/kupywać.
Skoro kupywać nie jest poprawną formą to skąd przyjęła się forma przekupywać (czynić przekupstwo). Jest to poprawna forma, zatem ostrożny byłbym w pochopnej ocenie.
szłem łonkom kwiaty pachły wiater wiał
pierdylicie bzdury
http://www.langenscheidt.pl/teraz_polski/do_czytania/wziac__kupowac__wlaczac___do_trzech_razy_sztuka_.html „Czasownik kupować, choć sam wydaje się raczej sympatyczny, ma wokół siebie grupę kłopotliwych krewnych i znajomych. Wśród nich jest na przykład dokupować, którego oboczna forma – dokupywać – jest jak najbardziej poprawna. Używający formy *kupywać sugerują się też często czasownikami odkupywać, podkupywać i przekupywać, które występują tylko i wyłącznie z owym nieszczęsnym przyrostkiem –yw (nie powiemy przecież *przekupować, *odkupować i *podkupować, choć taka pokusa istnieje). Przez analogię do czasowników z przyrostkiem –yw tworzymy więc ‘naturalną’ poniekąd formę *kupywać i… popełniamy błąd.”
Problemem jest pojawiająca się głoska „y” w wielu wyrazach pokrewnych związanych z kupowaniem. Na przykład: Idziemy na zakupY, PrzekupYwali urzędników…
A jeśli chodzi o odniesienie do „kupy”… Który czasownik brzmi lepiej –
zakupować coś czy zakupywać coś? 😉 Dodam, że obie formy są w słownikach dopuszczalne.