Młodzieżowe słowo roku 2017

Już niedługo rozstrzygnięcie plebiscytu organizowanego przez sjp.pwn.pl, Instytut Języka Polskiego UW i słownik miejski.pl. Propozycje można było zgłaszać poprzez internetowe formularze do 19 listopada. Jakie słowa pojawiły się w dotychczas nadesłanych zgłoszeniach?

Wśród haseł zakwalifikowanych do plebiscytu bardzo często powtarzają się zapożyczenia z języka angielskiego i z przestępczego slangu. Zdarzają się też liczne zabawy słowne oraz przypadki słowotwórstwa. Do tej pory najwięcej głosów padło na zeszłorocznego zwycięzcę – sztos. Pozostałe zgłoszenia, wyróżnione przez słownik PWN, to między innymi atencjusz, hajp, fejk, świeżak, rak (rakowy), madka, legitny, najgorzej, odjaniepawlać, promka, samozaoranie, pocisk, odzobaczyć, śmieszkować, pranktypiarapewkanowakpykło, skil, normiksłonycz, wbić, umieć w coś i kisnąć.

Nadesłane słowa oraz ich definicje zostają opublikowane bez zmian, ale ze skrótami. Niektóre z haseł dodatkowo uzupełniają uwagi językoznawców. Organizatorzy plebiscytu na młodzieżowe słowo roku podkreślają, że zgłaszane słowo nie musi być nowe, często używane ani slangowe. Najbardziej doceniają kreatywność języka i istotność tematu.

Plebiscyt na młodzieżowe słowo roku zorganizowano po raz pierwszy w 2016 roku. Najwięcej głosów (aż 180) padło na słowo sztos. Drugie miejsce zajęła rodzina wyrazów utworzona od czasownika ogarnąć się, na przykład ogar i nieogar (120 głosów).  Na trzecim miejscu znalazły się beka (beczka i bekowy), masakra (masakryczny, masakracja) i powitanie gitara siema ( każde hasło z 60 głosami). Kolejne słowa zebrały od 20 do 40 głosów i były nimi yolo, mega, lol, rak (i rakowy), przypał, spoko, rozkminić, hajs, XD, props i kappa.

Organizatorzy analizujący wyniki plebiscytu na młodzieżowe słowo roku 2016 stwierdzili, że język młodzieży cechuje wielofunkcyjność gramatyczna wyrazów – niektóre rzeczowniki funkcjonują także jako przymiotniki, przysłówki i czasowniki. Jako zakres tematyczny słownictwa młodzieżowego, językoznawcy wskazali sposoby spędzania wolnego czasu, pieniądze, gry komputerowe, alkohol, relacje uczuciowe i seks, a także odniesienia do współczesnej polityki.

Jakie diagnozy zostaną przedstawione po zliczeniu głosów z tegorocznej edycji? Dowiemy się tego wkrótce. Pozostaje trzymać kciuki za nasze ulubione (i niekiedy także nadużywane) słowa.