Kategorie
częste błędy

Najczęstsze błędy blogerów

Czytając zaległe wpisy na blogach, subskrybowane przeze mnie za pomocą google readera, postanowiłam wypisać kilka najczęstszych błędów, które popełniają bardzo cenieni w blogosferze blogerzy. Wpis ten bynajmniej nie ma na celu obrażenia kogokolwiek, po prostu błędy popełnia się z nieświadomości. Mam więc nadzieję, że komuś tym pomogę.

1. Apostrofy. Jeśli piszesz coś o WordPressie (nie WordPress’ie, nie z WordPress’em,a już na pewno nie z WordPresss-em), nie stawiaj apostrofu – szczegóły TUTAJ.

2.  Nie stawiaj kropki po wg –  TUTAJ.

3. Odmiana wyrazu blog w dopełniaczu brzmi blogu (nie bloga), pisałam o tym TUTAJ.

4. Odmiana wyrazu forum w dopełniaczu liczby mnogiej to forów (nie for), a styl to stylów (nie styli) – również TUTAJ.

5. Moda na język angielski, mimo polskich odpowiedników, o czym pisał Piotr Sajnog.

6. Nieprawidłowe używanie zaimkówi , na przykład widzę tą książkę. Pisałam o tym TUTAJ.

7. Zwrot w każdym bądź razie to pleonazm. Więcej na ten temat TUTAJ.

To pewnie nie wszystko, więc jeśli ktokolwiek ma coś do dodania, zapraszam 🙂

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

51 odpowiedzi na “Najczęstsze błędy blogerów”

Dzięki serdeczne za ten wpis. Właśnie przed chwilą (po jego lekturze) usunęłam aż 4 apostrofy z mojego ostatniego wpisu na blogu o WordPressie.

Co do “tę/tą książkę”. Ekspertem nie jestem, ale pamiętam jeszcze z dzieciństwa wykład profesora Miodka w telewizji w tym temacie – mówił o czymś takim jak “uzus językowy” i jako przykład podał właśnie “tą książkę”. I uznał zdania typu “Lubię tą książkę” za poprawne.

Mnie jeszcze wkurza, kiedy ludzie mówią (i piszą) “śpiew bez organ” lub “w kościele nie ma organ”, choć przecież nikt o zdrowym zmyśle nie napisze np. “zawiadomienie organ ścigania” – gramatycznie są to te same organy…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *