Kategorie
o tym i owym

Najpopularniejsze wpadki językowe [INFOGRAFIKA]

Z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, przygotowałam dla Was infografikę (wybaczcie jej jakość, to moje początki) zawierającą najpopularniejsze wpadki językowe (wraz z formami poprawnymi). Myślę, że jest to dobry moment, aby się na chwilę zatrzymać i zastanowić nad naszym językiem. To, w jaki sposób się nim posługujemy, zawsze będzie o nas świadczyło.

Starałam się w niej zamieścić zarówno te “oczywistości”, jak i wyrazy, które nie zawsze rozpatrujemy w kategoriach poprawności (lub niepoprawności). Wzięłam również pod uwagę Wasze wczorajsze propozycje, które przedstawiliście pod wpisem z wynikami ankiety na najbardziej irytujące słowa w 2012. Zapewne i tak pominęłam wiele, więc zapraszam do komentowania.

najpopularniejsze wpadki jezykowe

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

43 odpowiedzi na “Najpopularniejsze wpadki językowe [INFOGRAFIKA]”

Dzień dobry,
coraz to więcej blogów językowych. 🙂
Fajnie, że powstał także i ten.
Mam jeszcze jedno pytanie, jak robisz infografiki?
Czy jest, a jeśli tak, do tego jakiś program?
Pozdrawiam

Także i ten? 🙂 Mogę zaryzykować stwierdzenie, że mój był pierwszy (03.2008) 🙂
Co do infografik – Photoshop.
Pozdrawiam!

Super. Myślę, że wykorzystam na języku polskim. Tylko taka mała sugestia na przyszłość: Poprawna wersja zawsze większą czcionką, bo rzucają się nam w oczy i zapamiętujemy błędy językowe, które są wyraźne i na pierwszym planie.

Byłoby większą czcionką, gdyby nie to, że infografika ma dotyczyć właśnie błędów językowych. I dlatego są one większe.

Nie, to zwykła głupota, szczególnie pospolita u tych, którzy po angielsku nie potrafią wypowiedzieć poprawnie jednego zdania.

Najpopularniejsze wpadki językowe [INFOGRAFIKA] | Polsko-czeski słownik / Polsko-český slovníkkomentarz:

[…] o nas świadczyło. Starałam się w niej zamieścić zarówno te „oczywistości”,… Więcej → " ["post_title"]=> string(48) "Najpopularniejsze wpadki językowe [INFOGRAFIKA]" ["post_excerpt"]=> […]

Przyznaję się, dotąd używałem tylni w przekonaniu, że to poprawna forma. Człowiek to się jednak całe życie uczy 😉

A ja się zastanawiam czemu służy pisanie „wg” zamiast „według”? Po co skracać tak krótkie słowo? Czy 4 zaoszczędzone litery to jakaś korzyść?

Pozdrawiam serdecznie

Czy nie powinno być ” ta książka- tą książkę”
“ta książka- tę książkę” jest dla mnie nielogiczne. Ze szkoły pamiętam pierwszą wersję.

Ja też znam nauczycielki w podstawówce mówiace “po polskiemu”. Np. 5 złoty zamiast złotych. Podobnych kwiatków jest sporo. Niełatwo jest przekonać dziecko, bo przecież “pani tak mówi”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *