Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Obejrzeć czy oglądnąć?

Oczywiście obejrzeć. Forma oglądnąć to jedynie regionalizm. Nie używajmy jej w polszczyźnie oficjalnej. Bywa zupełnie niezrozumiała dla mieszkańców innych regionów i może być przedmiotem nieporozumień…

Drażni nie tylko filologów.

Zachodzi tu po prostu w aspekcie dokonanym alternacja (oglądać:obejrzeć)

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

89 odpowiedzi na “Obejrzeć czy oglądnąć?”

Tyle razy słyszałem “oglądnąć”, że prawie byłem przekonany, że to jakaś druga poprawna forma. Słuszne więc było moje przekonanie, iż “oglądnąć”, to można tylko “se”. Co za ulga, że to nadal błąd.

Czy to przypadkiem nie jest też regionalizm małopolski? Spotkałem się gdzieś z taką opinią, sam taki błąd nagminnie popełniam, w moich okolicach się tego w ogóle nie zauważa i nie poprawia…

W Krakowie mówi się tylko i wyłącznie “oglądnąć”, “przeglądnąć” itd. Regionalizm. Mówią tak wszyscy, łącznie z pracownikami naukowymi Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego ( co prawda słyszałam to od literaturo a nie językoznawców ale jednak). Nie cierpię tej formy, mam dreszcze jak ją słyszę ale mieszkając w Krakowie muszę się do dreszczy przyzwyczaić

to zajrzyj sobie typiaro do SŁOWNIKA JĘZYKA POLSKIEGO i wtedy sie mądrzyj ;]] . bo jest to poprawna forma , pani Magdaleno Bród .

nie pochodzę z Krakowa, co więcej mieszkam w innym województwie i zastanawia mnie czy forma “oglądałeś ten film?” jest w takim razie poprawna? Czy należy zapytać “widziałeś ten film?”

Oczywiście lepiej spytać “widziałeś ten film”, ale “oglądałeś ten film” jest też dobrze, na przykład, gdy jest częścią całości:
“Jadłeś popcorn, gdy oglądałeś ten film?” 🙂

Jak się coś oglądało, to na pewno się to zobaczyło.

obejrzałem – ponieważ zachodzi alternacja (oglądać:obejrzeć).

zobaczyc cos nie oznacza ogladac, zobaczyc jest takie powierzchowne a ogladac bardziej konkretne… ja uzywam ogladac np. film i dla mnie forma zobaczyc, obejrzec jest jakas dziwna 🙂
poza tym macie jakies zastepstwo polaczenia: “ogladam film, program ,serial” ???wiec jesli go “ogladam”, to forma dokonana jest “ogladnalem”

Oglądnąć to regionalizm małopolski, ogólnopolska forma brzmi obejrzeć. Z regionalizmami jest tak: nie ma powodu, aby unikać ich w komunikacji regionalnej, ale trzeba się liczyć z tym, że w obiegu ogólnopolskim mogą być źródłem niejasności lub nieporozumień. Różnych regionalizmów groźba ta dotyczy w różnym stopniu, oglądnięcia w niewielkim, bo jest to słowo ogólnie znane, także dzięki literaturze. Znajdziemy je u Witkacego, Schulza, Worcella, Kruczkowskiego, Mrożka, Myśliwskiego, Tokarczuk i in.

? Mirosław Bańko, PWN

Oto odpowiedź. Myślę, że chłopak, który pracuje dla PWN jest nie byle kim, a więc “Oglądnę sobie zaraz film” = “Obejrzę sobie zaraz film” – żaden błąd, tylko słowo “oglądnąć” jest mniej spotykane ze względu na występowanie w tylko kilku regionach Polski. Konkludując swoją wypowiedź, jestem w stanie stwierdzić, że słowo “oglądnąć” jest w 100% poprawne.

Oczywiście przecież napisałam, że to jest regionalizm 🙂 na początku. I tak jak Pan Mirosław Bańko, napisałam, że może być niezrozumiała…

oglądać i obejrzeć
Czy oglądać i obejrzeć to te same czasowniki(w formie niedokonanej i dokonanej)?
Tak, oglądać i obejrzeć tworzą tzw. parę aspektową i np. w słownikacjh języka polskiego opisywane są w jednym artykule hasłowym. Południowopolskim wariantem czasownika obejrzeć jest oglądnąć. W pewnych użyciach czasownik oglądać nie ma jednak odpowiednika w obejrzeć. np. ?Mieli się nie oglądać na koszty i trudności?, bywa też na odwrót, np. ?Ani się obejrzała, jak wysączyły całą butelkę?.
? Mirosław Bańko, PWN

Ja też idę oglądać film.

Mój dyrektor w liceum, polonista z tego co pamiętam uczył nas, że jeśli chodzi o film to zawsze obejrzeć, a oglądać to się można np. za siebie.

Witam
Napisalem komentarz, po czym dostalem komunikat o braku emaila i komentarz zniknal. Proponuje poprawic mechanizm dodawania postow na bardziej przyjazny.

Poniewaz nie chce mi sie od nowa pisac wypracowania, napisze tylko konkluzje – uzywanie takich “regionalizmow” to jawne mowienie swiatu “jestem wiesniakiem i nie znam poprawnej polszczyzny”

Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *