Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Obejrzeć czy oglądnąć?

Oczywiście obejrzeć. Forma oglądnąć to jedynie regionalizm. Nie używajmy jej w polszczyźnie oficjalnej. Bywa zupełnie niezrozumiała dla mieszkańców innych regionów i może być przedmiotem nieporozumień…

Drażni nie tylko filologów.

Zachodzi tu po prostu w aspekcie dokonanym alternacja (oglądać:obejrzeć)

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

89 odpowiedzi na “Obejrzeć czy oglądnąć?”

Jeżeli “oglądnąć” jest formą regionalną to zapewne “oglądalność” również. Moim zdaniem obie formy są jednakowo poprawne.

@Artur: następnym razem zastanów się, zanim napiszesz. A potem przeczytaj wpis, który komentujesz, i jeszcze raz się zastanów. A potem jeszcze przeczytaj dyskusję.

I zgadnij, co potem.

Tak. Zastanów się jeszcze raz.

Wg Twojej reguły, nie ma również słowa “oglądać” 🙂 w takim razie jestem ciekaw, jakiego słowa użył byś w zamian 🙂
A skoro można już “oglądać”, to “oglądalność” jest tylko wynikiem tego pierwszego. To, bynajmniej, nie znaczy, że można coś “oglądnąć”.

Regionalizm to regionalizm. Wszyscy o tym wiemy, że jest to forma języka występująca na danym obszarze/regionie, więc oznacza to, iż jest ona ogólnie przyjęta w ramy potocznego języka. Natomiast, jeśli nazywamy ją formą poprawną, musimy wtedy zaznaczyć, że jest to poprawność w języku potocznym. Język potoczny nie jest językiem oficjalnym, co wskazuje na niepoprawność niektórych słów bądź wyrażeń (w języku oficjalnym), które w języku potocznym zaliczane są do dozwolonych form. Dodatkowo, gdy chcemy określić poprawność danego słowa, musimy przede wszystkim pamiętać, że należy się trzymać zasad języka oficjalnego a nie potocznego. Upraszczając całą sprawę, gdy chcemy wypowiedzieć się używając języka oficjalnego, powinniśmy omijać formy regionalne, lecz gdy nasza wypowiedź ma charakter potoczny- regionalizmy są jak najbardziej mile widziane.
Pozdrawiam i życzę końca tak ostrej wymiany zdań poprzez dojście do zadowalającego konsensusu 🙂

Oczywiście “obejrzeć”. Ja jednak w nie trawię obecnie dozwolonych słów takich jak to “filolożki” “psycholożki”, itp. Pewnie “oglądnąć”, czy taki zwrot “nie na kwarcy” też niedługo będzie poprawnie. Świat schodzi na psy..

Witam .
Tragedią jest znajomość polszczyzny przez naszych polityków i ministrów. Mówienie mrzez ministra że ” możecie Państwo sobie oglądnąć ‘ dla mnie jest tak tragiczne że słów mi brak .Niestety coraz więcej pseudo dziennikarzy jak i polityków posługuje się takim zwrotem. pytam się kto im dał matury i tytuły profesorskie?

“Oczywiście obejrzeć. Forma oglądnąć (przekreślone!) to jedynie regionalizm. Nie używajmy jej w polszczyźnie oficjalnej.”

Skoro “oglądnąć” jest używane nie w gwarze, tylko w całym regionie i występuje w uznanej literaturze, to stwierdzenie, że znajduje się ono tylko w języku ludzi niedoedukowanych wygląda jak stwierdzenie “co nie moje i czego nie znam, to głupie” i razi bardziej niż wiele błędów językowych.
Dzięki takim notatkom wiele osób myśli, że objawią światu swoją mądrość, poprawiając ludzi mówiących poprawnie. DZIĘ-KU-JE-MY!

Właściwie to zastanawiałam się, czy w ogóle to komentować. Ten komentarz jest absurdalny. Właśnie “oglądnąć” jest regionalizmem i wystarczy to sprawdzić w słowniku. A to dopowiedzenie nie ma kompletnie żadnego odzwierciedlenia w tym, co piszę, więc może proszę to zachować dla siebie 🙂
Pozdrawiam.

Na tej samej zasadzie można powiedzieć, że słowo “kartofel” jest niepoprawne, bo to w końcu regionalizm a w dodatku kalka językowa.
Pozdrawiam,

M.

Nie powiedziałabym, że to regionalizm tylko małopolski. Pochodzę ze śląska cieszyńskiego, tam również często używa się słowa “oglądnąć”.

Czesc. Ja rowniez pochodze z woj. malopolskiego i zawsze mowilam ”ogladnac” chociaz ”obejrzec” takze mi sie zdarzalo…wydaje mi sie ,ze to faktycznie zalezy od regionu. Moj chlopak mieszka w gornej czesci Polski i smieje sie ze mnie ,ze uzywam czasami formy ”ogladnac”. W LO w klasie humanistycznej nigdy mnie nie poprawiano… Jak dla mnie obydwie formy sa poprawne 🙂

Jeśli ktoś sam nie wie, co jest poprawne nie powinien zakładać bloga o poprawnej polszczyźnie. Szanowni internauci, zamiast czytać te wypociny porządny słownik w dłoń!
Oczywiście oglądnąć i obejrzeć – obie formy są poprawne.

Powiedziała, co wiedziała. Słownik w dłoń i niech wskaże, w którym miejscu te formy są równorzędne.

@Kingo, podaj mi proszę listę słowników, gdzie formy te występują obok siebie (a nie, że jedna jest regionalizmem), a dopiero potem rób z siebie autorytet, któremu trzeba ufać na słowo, bezgranicznie.

Za to na północy nagminnie mówią “wzyrac”. To z kaszubskiego “patrzeć/oglądać”. Nie tylko Kaszubi już tak “wzyrają”;) Przybysze z głębi Polski oczywiście twierdzą, że to nie poprawnie, ale co oni tam wiedzą… U NAS to poprawnie 🙂

Nie wiem, jak jest z “oglądnąć”, ale “przeglądnąć” od kilku lat słowniki – przynajmniej te PWN-owskie – podają już bez kwalifikatora “regionalizm”. “Już”, bo – zanim zostanę zakrzyczana – mam świadomość, że choćby u Doroszewskiego takie formy były notowane jako regionalizmy. Jeśli mnie pamięć nie myli (zostawiłam słowniki w mieście, w którym studiuję), to przy formie “przeglądnąć” jest adnotacja, że to regularna odmiana (ktoś już tutaj o tym wspomniał), nic więcej. I chyba trudno się dziwić – szalenie ekspansywne toto. Zdecydowanie oderwało się od swojego regionalnego pochodzenia. Nagminnie można usłyszeć choćby na Podlasiu czy Mazurach.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *