Kategorie
o tym i owym

Oficjalny SMS

[singlepic id=21 w=220 h=140 float=left] Tytuł wpisu może, dla niektórych, wydawać się oksymoronem, ale nie można bagatelizować tego środka przekazu. Coraz częściej wykładowcy, szefowie, czy inni wyżej postawieni od nas, proszą nas o napisanie SMS-a, na przykład w celu przypomnienia o czymś, tudzież w jakiejkolwiek innej sprawie, która nie ma teraz znaczenia. Znaczenie natomiast ma to, jak taką wiadomość tekstową napisać. Otóż filozofia jest bardzo prosta – SMS piszemy tak, jakbyśmy pisali list. Oczywiście, należy wziąć pod uwagę limit znaków, jednakże w dzisiejszych telefonach komórkowych można wysyłać SMS-y o praktycznie dowolnej długości. Najważniejsze jest to, aby używać polskich znaków diakrytycznych. Po prostu wymaga tego kultura języka polskiego. O tym na ogół się zapomina. Zdarzają się telefony, w których tych znaków nie da się używać, w takiej sytuacji nic nie zrobimy :).

Poza polskimi znakami, należy pamiętać o tym, żeby się grzecznie przywitać, na przykład “Dzień dobry Pani Profesor” oraz podpisać imieniem i nazwiskiem, mimo pewności, że odbiorca ma zapisany nasz numer. Nie spoufalajmy się – nie pozdrawiajmy. Cała reszta SMS-a powinna skupiać się na konkretnej informacji. Nie rozpisujmy się. Od tego są listy.

To chyba tyle. Jeśli o czymś zapomniałam, proszę o dopowiedzenie. Przypuszczam, że zaraz zostanę zaatakowana argumentami, że polskie znaki wcale nie są potrzebne :).

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

21 odpowiedzi na “Oficjalny SMS”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *