Kategorie
o tym i owym

Olala…trutututu… – czyli Gessler style!

Wchodzę dziś rano na Facebooka, a tam na połowie mojej tablicy Magda Gessler. Czytam i coraz bardziej nie wierzę. Co się dzieje, czemu Pani Gessler tak szaleje? Zamieszcza między innymi trzy takie wpisy na swoim “wallu”:

 Pisze..czesto w biegu, w samochodzie, w przerwie, na planie…kropki sa moje i nic Niektorym do tego..nie podoba sie..trudno,.Nie bede sie dostosowywac…:) polskie znaki..odczepcie sie.. Nie wszystkie moje sprzety maja.. Tak jak jest lubie.. Wpisy o poprawnej polszczyznie i jezyku…dziekuje za rady..to moj swiat, ktory polubiliscie… Inny nie bedzie:) milego dnia

…………………..lubie………………..:)

Olala…trutututu….kropki rzadza…Gessler Style:) ko lo ro wo i ………wesolo mi…milego dnia.

(Źródło)

Nie mam czasu ani chęci czytać wszystkich komentarzy pod postami Pani Magdy, ale nie trzeba być omnibusem, żeby domyślić się, że to dość niespodziewana reakcja na krytykę jej pisowni. Wydawałoby się, że celebryci (jak myślicie? Czy Magda Gessler powinna zaliczać się do tej grupy?) są na krytykę uodpornieni. A tutaj mamy idealny przykład, jak ktoś kompletnie sobie nie radzi z tym, że zwrócono mu uwagę na nadużywanie wielokropków, brak polskich znaków i błędy. Pani Gessler jest restauratorką, nie musi być geniuszem ortograficznym. Ale jednak tak ostra reakcja bardzo mnie zaskoczyła.

Przyjmujecie takie usprawiedliwienia jak pisanie w biegu? Czy naprawdę “stylowo” wygląda więcej wielokropków w zdaniu niż liter?

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

42 odpowiedzi na “Olala…trutututu… – czyli Gessler style!”

Jestem aktorem(ale jeszcze nie celebrytą :D) i wiem, że zawód, pasja do czegoś zobowiązuje. Bycie celebrytą to zaszczyt a nie wygoda. Zaszczyt i dodatkowe obowiązki. Pani sobie robi PR naszym kosztem. Dlatego uważam, że nie powinniśmy komentować tych idiotyzmów. Jak nie chcemy, żeby SE pisał głupoty, to zapomnijmy, że taka gazeta wogóle istnieje. A wracając do zawodu: gdyby się zapytali mnie w wywiadzie, co lubię gotować, to powiedziałbym, że nie umiem, ale zawsze się staram coś zrobić dobrego. Ale nie powiedziałbym nigdy, że teraz będę ustalał własne zasady gotowania, bo nie mam czasu i sprzętu. Czyli kaczka do mikrofali, na godzinę, makaron z vifon’a zalać wodą i śliwkę pokroić na sałatę lodową i zalać mlekiem do kawy(koniecznie UHT!)

Zapewne, gdyby nie jakieś zapisy w umowach, to pani G by żadnych wpisów nie upubliczniała. Bo niby po co? To tak jak z pisaniem blogów przez celebrytów. Niektórzy są po prostu do tego zmuszani. Braki w znajomości języka przynajmniej udowadniają nam, że pisała te notki samodzielnie 😉

Z tego, co widzę to nie tylko umiejętność pisowni pani Gessler nie stoi na najwyższym poziomie. Poziom merytoryczny wypowiedzi też jest nieciekawy. No cóż, dla mnie to tylko kolejny powód, żeby jej nie lubić 😉

Proszę Pani, może Pani zająć stanowisko w tej nurtującej nas sprawie?
Chodzi o zapis tytułów filmów i dużą literę po dwukropku.

Na przykład tu:
http://www.filmweb.pl/Dwie.Wieze

To tylko kropla w morzu.

Czy taki zapis jest poprawny? Czy z racji, że “dwie wieże” to podtytuł to dobrze, że jest zapisany dużą literą? W takim razie po co dwukropek? Proszę coś na ten temat napisać.

Proszę Pani, jak napiszemy “7 cudów Polski”? Dużą czy małą literą to “Polski”?
A nie małą? Przecież mamy: JAKI? – polski

A polski, polskiego, polskiemu piszemy małą, prawda?

Z wielkiej litery – to oczywiste. To przecież rzeczownik w dopełniaczu, a nie przymiotnik: “7 cudów kogo? czego?”, a nie “7 cudów jaki?”

Dlaczego najnowszy film Petera Jacksona, “Hobbit: Niezwykła podróż” pisany jest tak jak podałem? Co robi “Niezwykła” pisana z dużej litery po dwukropku?
Prosiłem Panią o zabranie stanowiska w tej sprawie. Może jakiś artykuł na ten temat?
To jest bardzo powszechne.

Dlaczego znaczenie “pacyfista” jest tak różne od “pacyfikować”?
Przecież pacyfista to człowiek stroniący od agresji, przeciwstawiający się wojnie i działaniom siłowym oraz agresywnym. Ktoś kto popiera pokój i nienawidzi wojny.
Dlaczego więc “pacyfikować” znaczy…. zrównywać z ziemią, brutalnie tłumić powstania i przepędzać ludność?

To nie ma sensu…

Czy istnieje słowo “wydaleńców”?
Chyba powinno być, a Google podaje 3 wyniki tylko!

Istnieje może także takie coś jak: wydaleniec i wydaleńca ?

Olala…trutututu… – czyli Gessler style! | Polsko-czeski słownik / Polsko-český slovníkkomentarz:

[…] tego..nie podoba sie..trudno,.Nie bede sie dostosowywac…:) polskie znaki..odczepcie sie….. Więcej → " ["post_title"]=> string(45) "Olala…trutututu… – czyli Gessler style!" ["post_excerpt"]=> […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *