Kategorie
Błędy fonetyczne częste błędy

Oryginał czy orginał?

Oczywiście oryginał. Dokumenty mogą być oryginalne. Wygląd może być oryginalny.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

32 odpowiedzi na “Oryginał czy orginał?”

ahahaha waśnie w radiu jakiś profesjonalny lektor czytający reklamę wymówił “orginalny” przynajmniej 3 razy, aż wszedłem tu to sprawdzić, żeby się upewnić.

Oryginał, bo od origin, original.
Nie wiem, skąd się ludziom wzięło “orginalny”. Chyba kojarzyło się z “marginalny” i stąd skoślawiło się wymowę pomijając ‘y’. Dla mnie orginalny brzmi jak związany z jakąś orgią czy coś 😛 Orginalne gacie, orginalne zabawki, orginalni ludzie.

Pisze pani brednie. Poprawnym zapisem jest oryginalny (i to jedyny słuszny zapis), natomiast wymowa dzieli się na dwa warianty — oryginalny i orginalny. Słowo pochodzi od łacińskiego originalis, stąd drugi wariant wymowy. W razie wątpliwości odsyłam do internetowej poradni językowej PWN, w której na pewno znajdzie pani poparcie na moje słowa.

Ja nie jestem pedantyczna, jeśli chodzi o język, aczkolwiek postaram się unikać w swoich aukcjach słowa “orginał”. Z drugiej strony pewne skróty wchodzą do naszego języka i dlaczego nie nazwać jakiegoś człowieka- indywidualisty “orginałem”? Jak powiecie o kim “oryginał”, to zabrzmi, jakbyście mówili o np. dokumencie, a nie człowieku. Może stąd te skróty. Ja bym się nie buntowała przeciwko mówieniu “orginalny”, a nawet przeciwko zmianie pisowni tego słowa – ta forma jest krótsza i znacznie wygodniejsza w wymowie.
Co do tematu nr. 2, to całe życie słyszałam jedynie żeńską formę – kafla, kafelka, stąd kafelki i pudełko kafelek. Jestem z Kujaw – może to jakiś regionalizm?
https://sjp.pl/kafla

BTW – edytor podkreslił mi słowo “orginał” jako błędne, ale słów Kafla i kafelka już nie, co tez wskazuje na ich poprawność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *