Kategorie
Błędy fonetyczne częste błędy

Oryginał czy orginał?

Oczywiście oryginał. Dokumenty mogą być oryginalne. Wygląd może być oryginalny.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

32 odpowiedzi na “Oryginał czy orginał?”

Kiedyś podczas jednej dyskusji prawie dałem sobie głowę odciąć za to, ze NA PEWNO NA TYSIĄC PROCENT pisze się “orginalnie”. Dzięki Bogu mój przeciwnik był łaskawy i głowię mi zostawił 🙂 A ja już więcej nie popełniam tego błędu.

Jak się mówi pudełko kafelków, czy pudełko kafelek. Tylko nie mówcie, kafli. Obstawiam pudełko kafelek, chociaż mówią mi, że kafelek jest jeden. Ja na to, że jedna kafelka i nadal dostaję gęsiej skórki, jak słyszę o pudełku kafelków.

“aramiska
15 marca 2011 z 14:33 | Permalink | Odpowiedz
Jak się mówi pudełko kafelków, czy pudełko kafelek. Tylko nie mówcie, kafli. Obstawiam pudełko kafelek, chociaż mówią mi, że kafelek jest jeden. Ja na to, że jedna kafelka i nadal dostaję gęsiej skórki, jak słyszę o pudełku kafelków.”

A ja mam gęsią skórę, gdy słyszę “pudełko kafelek” i gdy filolożka to jeszcze potwierdza. Kafelek, ten kafelek, jest jeden, a kilka może być TYLKO kafelków. Amen.

http://obcyjezykpolski.strefa.pl/?md=archive&id=59

Ufff… Wielkie dzięki, teraz już będę bronić swoich racji, jak lew i dwa niedźwiedzie. Niestety w mediach też mówią “kafelków”.

Kolejna sprawa, od lat prowadzę spór zacięty w kwestii “tacie”, czy “tatowi”. Włos mi się jeży, gdy słyszę “tatowi”, ale może to ja się mylę. O ile mnie pamięć nie myli, polonistka w szkole mówiła “tacie”.

@aramiska tak jak napisała @Bushee “kafel” to rodzaj męski, i nie masz racji (tak samo jak @Magdalena Bród, która Cię jeszcze bardziej utwierdziła w błędnym przekonaniu), z dwojga złego lepiej powiedzieć (zdrobniale) pudełko kafelków niż pudełko kafelek. Jak powiesz – pudełko kartofelków, czy pudełko kartofelek? – sama sobie odpowiedz i nie broń swoich “racji”, jak lew i dwa niedźwiedzie bo będziesz się tylko kompromitować…

“Wymawiać można różnie: pedantycznie [oryginał], swobodnie [orginał]. Ale pisownia jest tylko jedna: oryginał, podobnie oryginalny.”

— Mirosław Bańko

A co z określeniem “orginał” w odniesieniu do osoby o szczególnych, niespotykanych zachowaniach? Taka osoba nie zachowuje się przecież zgodnie z jakimś oryginałem, lecz w sposób orginalny (czy oryginalny)?

@studenciak: W języku polskim nie istnieje takie słowo jak “orginał”. Osoba, o której piszesz, również zachowuje się w sposób oryginalny (w sensie indywidualny, nieczęsty). “Wszystko co oryginalne jest lepsze” :] Nie mam bladego pojęcia skąd taka “popularność” tego błędu czy może raczej niechlujstwa językowego. SzlaG mnie trafia, kiedy np. przeglądam aukcje internetowe i widzę takie “orginale” opisy “orginalnych” produktów…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *