Parę słów o interpunkcji
Dziś chciałam napisać o tym, jak powinno się zapisywać znaki interpunkcyjne. Mam nadzieję, że dla większości czytelników tego blogu to, co napiszę, będzie oczywiste.
Otóż, nieważne jaki znak interpunkcyjny stawiamy, zawsze „łączymy” go z ostatnią literą wyrazu, a dopiero po nim stawiamy spację, na przykład:
- Co zrobiłeś? Jak mogłeś to zrobić?!
- Zrobiłeś to, moim zdaniem, źle. Powinieneś zrobić to inaczej.
Nigdy nie stawiamy spacji a następnie tego znaku, na przykład:
- Poszedłem do sklepu . Kupiłem bułki na śniadanie .
Inaczej jest w przypadku nawiasów. Zawsze „przytulamy” go do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie. Nie stawiamy między ) czy ( spacji.
- Poszliśmy do kina (na mój ulubiony film).
czy w tym zdaniu powinien byc przecinek i gdzie? „Może to też świadczyć o braku wiedzy na temat niektórych
z obowiązujących przepisów”
Nie powinno być przecinka, ponieważ jest to zdanie proste o jak najbardziej zwykłej budowie.
Cytuję:
Inaczej jest w przypadku nawiasów. Zawsze „przytulamy” go do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie. Nie stawiamy między ) czy ( spacji.
Co do samej zasady nie mam wątpliwości, zaś co do wyjaśnienia już tak. Moim zdaniem należałoby to sformułować w sposób następujący:
Inaczej jest w przypadku nawiasów. Nawias otwierający zawsze „przytulamy” do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie, zaś nawiaz zamykający „przytulamy” do ostatniego znaku obiętego nawiasem i tak, jak w przypadku innych znaków interpunkcyjnych, nie stawiamy między nawiasem zamykającym a ostatnim znakiem (słowa lub zdania) spacji.