Kategorie
Błędy interpunkcyjne częste błędy

Parę słów o interpunkcji

Dziś chciałam napisać o tym, jak powinno się zapisywać znaki interpunkcyjne. Mam nadzieję, że dla większości czytelników tego blogu to, co napiszę, będzie oczywiste.
Otóż, nieważne jaki znak interpunkcyjny stawiamy, zawsze “łączymy” go z ostatnią literą wyrazu, a dopiero po nim stawiamy spację, na przykład:

  • Co zrobiłeś? Jak mogłeś to zrobić?!
  • Zrobiłeś to, moim zdaniem, źle. Powinieneś zrobić to inaczej.

Nigdy nie stawiamy spacji a następnie tego znaku, na przykład:

  • Poszedłem do sklepu . Kupiłem bułki na śniadanie .

Inaczej jest w przypadku nawiasów. Zawsze “przytulamy” go do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie. Nie stawiamy między ) czy ( spacji.

  • Poszliśmy do kina (na mój ulubiony film).

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

23 odpowiedzi na “Parę słów o interpunkcji”

czy w tym zdaniu powinien byc przecinek i gdzie? “Może to też świadczyć o braku wiedzy na temat niektórych
z obowiązujących przepisów”

Cytuję:

Inaczej jest w przypadku nawiasów. Zawsze „przytulamy” go do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie. Nie stawiamy między ) czy ( spacji.

Co do samej zasady nie mam wątpliwości, zaś co do wyjaśnienia już tak. Moim zdaniem należałoby to sformułować w sposób następujący:

Inaczej jest w przypadku nawiasów. Nawias otwierający zawsze „przytulamy” do pierwszego wyrazu znajdującego się w nawiasie, zaś nawiaz zamykający “przytulamy” do ostatniego znaku obiętego nawiasem i tak, jak w przypadku innych znaków interpunkcyjnych, nie stawiamy między nawiasem zamykającym a ostatnim znakiem (słowa lub zdania) spacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *