Patrzeć czy patrzyć?
Zauważyłam ostatnio modę na mówienie „patrzałam”, „patrzałem”. Nie mam pojęcia dlaczego… w takim razie jak powinien ten wyraz brzmieć w liczbie mnogiej? „patrzaliśmy”?.
Poprawnie jest patrzyłam, patrzyłem, patrzyliśmy zatem również patrzyli
(Akuraci w swojej piosence Roman i Julia niestety ten błąd popełnili śpiewając „a oni na nią patrzeli, tak jakby była goła”)
Mogę się mylić, bo nie znam obycia językowego autora tekstów Akurat, ale wydaje mi się, że to było celowe.
Hm… oczywiście, to możliwe, aczkolwiek wydaje mi się, że jesli taki zabieg byłby celowy, zostałby powtórzony. Jeden błąd w całym tekście nie wygląda na popełniony specjalnie.
Filolog (więc również filolożka) nie powienien być tak kategoryczny. Patrzeć i patrzyć są obecnie w tym samym stopniu dopuszczalne.
http://so.pwn.pl/lista.php?co=patrze%E6
Do niedawna to właśnie formy „patrzał”, „patrzeli”, a nawet „patrzaj” były jedynie poprawne (za SPP Doroszewskiego z 1996 r.)
Przytoczę na koniec cytat, znany na pewno polonistom i nie tylko:
„Miej serce i patrzaj w serce” – Adam M.
Pozdrawiam i życzę mniej kategoryczności, a więcej dociekliwości przy sprawdzaniu form w słowniku.
pacze
co ja pacze??
Pojęcia nie mam, ale mnie to „patrzałam”, „patrzał”, etc. tylko i wyłącznie drażni.
http://lpj.pl/index.php?op=34&id=26
„Słowo patrzał (patrzała) to forma czasu przeszłego czasownika patrzeć.
Słowo patrzył (patrzyła) to forma czasu przeszłego czasownika patrzyć.
W zasadzie tego należałoby się trzymać, ale język się zmienia.
Obydwa czasowniki i ich formy czasu przeszłego znaczą to samo i zapewne dlatego coraz częściej obserwujemy krzyżowanie form jednego z formami drugiego, czyli łączenie czasownika patrzeć z formą czasu przeszłego czasownika patrzyć.
Obecnie w słowniku „osobistym” wielu Polaków występuje para patrzeć – patrzył, a pary patrzeć – patrzał i patrzyć – patrzył są spotykane rzadziej.
To tak, jakby powoli zanikały: czasownik patrzyć i forma czasu przeszłego patrzał, a zamiast nich chętniej były używane: czasownik patrzeć i forma czasu przeszłego patrzył.
Wniosek: patrzał to wyraz nadal najzupełniej poprawny, ale rzadziej używany niż równie poprawny i bardziej rozpowszechniony patrzył. Nie mam nic przeciwko patrzałbym, ale sam od lat mówię (i piszę) patrzyłbym.”
Nawet PWN podaje, że obie formy są POPRAWNE tylko „patrzał” to forma przestarzała…