Kategorie
o tym i owym

Pleonazm a tautologia

Przepraszam za ostatnie braki aktywności, zarówno blogowe, jak i mailowe. Teraz już wszystko ułożone, więc powinnam pisać częściej.

Poproszono mnie o wyjaśnienie różnicy między pleonazmem a tautologią, gdyż wiele osób używa tych zwrotów zamiennie. Różnica jest subtelna.

Pleonazm to powtórzenie w zdaniu lub zwrocie jednego wyrazu wynikającego z drugiego (posiadającego cechę drugiego), na przykład:

fakt autentyczny – istotą faktu jest to, że jest on autentyczny
lub klasyk:
masło maślane – maślany to element określający masło
ewentualnie:
cofać się do tyłu

Nie ma więc potrzeby dodawania tych wyrazów. Jest to jednak częsty zabieg literacki, podkreślający oba zwroty, na przykład “tylko i wyłącznie” – rzecz jasna zarówno tylko, jak i wyłącznie to wyrazy bliskoznaczne.

Tautologia natomiast, to powtórzenie całego znaczenia jednego wyrazu w drugim, na przykład:

dlatego bo – rzecz jasna, powinno się mówić dlatego że
tworzenie i produkcja – cechą produkcji jest przecież tworzenie czegoś
geneza i pochodzenie

Zatem w skrócie:

[important]Pleonazmy związane są z wyrazami o podobnym znaczeniu, a tautologia z takimi, które znaczenie mają takie same.[/important]

A dla osób, które chcą się nieco bardziej zagłębić w temat, odsyłam do poradni językowej.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

12 odpowiedzi na “Pleonazm a tautologia”

Dlaczego więc, poradnia rozróżniając te 2 pojęcia pisze o współrzędności, bądź nadrzędności wyrazów w zdaniu a nie o bliskoznaczności/ jednoznaczności ?

Rzeczywiście różnica jest subtelna, właściwie trudno tutaj mówić o jakimś dużym błędzie. W każdym razie warto wiedzieć 🙂

Dzień dobry,

a ja nie rozumiem.

“tworzenie i produkcja ? cechą produkcji jest przecież tworzenie czegoś”

Czemu to tautologia, a nie pleonazm, skoro “Pleonazm to powtórzenie w zdaniu lub zwrocie jednego wyrazu wynikającego z drugiego (posiadającego cechę drugiego)”.

Okazuje się, że ja się codziennie posługuję tymi plenazmami i tantologiami kompletnie ich nie odróżniając, a nawet nie rozpoznając, gdyż albowiem dla mnie to jest ta sama gadka sierżanta Władka. Na co to durnym ludziom (ups, pleonazm!) w głowach mącić! Szkoda wysiłku w kryzysowych czasach. Nie lepiej meneli do roboty posłać? (a nie, to był oksymoron)

Mnie drażni okropnie “tylko i wyłącznie”. Jest wszędzie i na każdych ustach powtarzane bezmyślnie.
Niektórzy już nie potrafią tych wyrazów używać osobno. Wtórny analfabetyzm 🙁

Ech,
Niestety różnica między pleonazmem a tautologią pozostanie dla mnie nieuchwytna, niemniej jednak cieszę się, że znalazłem tę informację. Zrobiłem to ręcznie metodą manualną i mogę dalej kontynuować opowieść o skrzydlatym ptaku.
Pozdrawiam:)

Szanowna Pani,
czy może m Pani wyjaśnić czym różni się konformizm od oportunizmu ? I jeśli można prosić o jakieś przykłady.
Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *