Kategorie
Błędy interpunkcyjne Błędy ortograficzne częste błędy Trudna sprawa

PS

PS czyli skrót od Postscriptum zapisujemy w języku polskim jako PS (mimo łac. P.S.).

————————————–

Zatem nie P.S i Ps albo ps czy p.s

Prawidłowy przykład: Kochana ciociu, (treść wypowiedzi, na przykład listu)

Magda

PS (treść postscriptum).

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

9 odpowiedzi na “PS”

Po wg nie stawia się kropki ponieważ słowo kończy się na G, zatem kropka nie jest potrzebna. Przy postscriptum jest, stety czy nie S nigdy nie zamieni się w M.

@Marto, oczywiście, ale to zupełnie inna sprawa, nie porównywałabym PS do wg, zwłaszcza, że to rozumowanie jest błędne, bo po PS nie stawia się kropki również.

Wklejone z poradni językowej PWN

PS
Jak napisać P.S. Post Skriptum ? z dużych liter czy z małych?

Skrót PS piszemy z kropkami albo bez, można też użyć tylko jednej kropki, po drugiej literze ? wówczas nie zamykamy kropką skrótu, lecz jednostkę równoważną zdaniu (podobnie czynimy, stawiając kropkę po słowie Uwaga, a przed treścią uwagi). Natomiast rozwinięcie skrótu PS, czyli postscriptum, piszemy małą literą, łącznie, przez c, nie przez k.

? Mirosław Bańko, PWN

I teraz moje pytanie: Czemu mieszasz ludziom w głowie?

@Wisio, pisownia z kropkami to pisownia łacińska i nie napisałam, że nie można stawiać kropki po S. Zatem nie mieszam ludziom w głowie.

Inny wpis Mirosława Bańki na ten temat:

PS
Szanowna Redakcjo,
Za każdym razem, jak piszę list, zastanawiam się nad poprawnym zapisem skrótu postscriptum. W Słowniku poprawnej polszczyzny PWN występuje jako poprawny jedynie skrót PS, bez kropki. Często jednak natrafiam na skróty wypisane poniżej. Moje pytanie brzmi: które z podanych zapisów są poprawne (weszły do powszechnego użycia) i które są najczęściej spotykane. Z góry dziękuję za odpowiedź.
1. PS.
2. P.S.
3. PS:
4. PS
Nie tylko słowniki poprawnej polszczyzny, ale też słowniki ortograficzne podają jedynie pisownię PS, bez kropek. Natomiast słowniki mniej ?doktrynalne?, a bardziej liczące się z życiem, jak Inny słownik języka polskiego czy też Słownik skrótów i skrótowców PWN, podają oboczną postać P.S., z dwiema kropkami. Pozostałe wymienione przez Pana wersje, a mianowicie PS. i PS:, są wynikiem dostawienia kropki lub dwukropka do ?bezkropkowej? postaci skrótu, przy czym dostawiony znak pełni taką funkcję jak kropka zamykająca zdanie, a więc nie należy do skrótu.

? Mirosław Bańko

Nie twierdzę, że nie miałaś racji, twierdzę, że Twoje wyjaśnienia są czasem niepełne i dlatego mogą pomieszać w głowie tym, którzy rzeczywiście nie są ani odrobinę w temacie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *