Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Radio – odmiana wyrazu

Dziś kupując z bratem radio, miałam niebywały kłopot. Otóż mówiąc do sprzedawcy, że szukamy radiów samochodowych za cenę około 200zł, spotkałam się z dość dziwnym spojrzeniem mówiącym coś takiego, jak “co Ty kobieto mówisz?!”.

Mnie samej brzmiała ta forma dziwnie, ale postanowiłam wyraz ten odmienić według zasad języka polskiego. Następnie, cały dzień zastanawiałam się nad tym, czy aby na pewno dobrze to radio odmieniłam (zaproponowano mi również formę radii, co od początku brzmiało dla mnie absurdalnie), aż postanowiłam sięgnąć do słownika. Okazało się, że miałam rację.

Postanowiłam podzielić się z wami odmianą Radia:

lp:

M. radio

D. radia

C. radiu

B. radio

N. radiem

Ms. radiu (forma nieodmienna radio jest również prawidłowa w tym przypadku)

W. radio

lm:

M. radia

D. radiów

C. radiom

B. radia

N. radiami

Ms. radiach

W. radia

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

22 odpowiedzi na “Radio – odmiana wyrazu”

Faktycznie brzmi dziwnie.
Ja w takich przypadkach staram się tak skonstruować zdanie, żeby nie używać dziwacznej formy – na przykład “gdzie możemy znaleźć radia samochodowe za cenę około 200 zł?”

I kłopot z głowy. Ale faktycznie łatwiej było, kiedy się tego nie odmieniało… Tylko co wtedy? “Słucham radio”? IMHO jeszcze gorzej.

A czy “radio” może występować obecnie również w formie nieodmiennej? Czy zawsze należy go odmieniać?

O ile pamiętam, w narzędniku możemy używać formy odmienionej i nieodmienionej. Słyszałem to w radio/radiu. Ale nie mogę tego niczym potwierdzić…

Dlaczego użyła Pani zwrotu “szukamy radiów” jeśli szukała Pani radia za około 200zł? A nie wielu radiów? Dla siebie radia, jednego :). Czyli z sensu wypowiedzi wynikło by żeniekoniecznie Pani powinna odmienić. Oczywiście – jeśli szukała Pani radió by sobie 10 modeli porównać między sobą to tak.

To takie moje luźne dyrdymały więc proszę potraktować to ;).

A wpisy bardzo fajne, ciekawe i choć nie jestem orłem w temacie to z ciekawością się zaczytuję.

Pozdrawiam

a nie lepiej radioodbiorników? 😀 ale radiów też poprawnie a Pani powinna jeszcze większe oczy zrobić od sprzedawcy hihi ;D

Zgadzam się z Olą. Spacja występuje również przed przecinkiem.
No normalnie Gal Anonim to “orzeł” gramatyczny. -.-

jak widać język polski jest bardzo trudnym językiem 😀

a propos tego wyrazu lepiej , jak zachowa się go w formie nieodmiennej … ; D

hmm… nie jestem pewna, ale wydaję mi się, że takie słowa jak radio, czy studio, czy kakao są po prostu nieodmienne. A odmienianie ich to po prostu taka polonizacja… I dlatego przy odmianie dziwnie brzmią.

Proszę się zastanowić czy radio jako instytucja i radio jako urządzenie elektroniczne to TO SAMO ? I czy tak samo się odmienia ?

Gdzieś ktoś jeszcze podawał zamiast radiów – radyj ? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *