Romantyzmie, pozytywizmie, entuzjazmie, sarkazmie, orgazmie…
W odpowiedzi na pytanie stay-negative, która chciała się dowiedzieć jak powinniśmy wymawiać te oto tytułowe wyrazy i wiele wiele innych w miejscowniku i narzędniku, spieszę z pomocą 😉
Jednocześnie bardzo przepraszam, za małą częstotliwość dodawania informacji na blogu, jest to niestety spowodowane nawałem pisania konspektów do szkoły (o papierkowej, biurowej i brudnej pracy nauczyciela też na pewno kiedyś napiszę).
Wracając do tematu. Oficjalnie powinniśmy wymawiać właśnie tak, jak się pisze, aczkolwiek m wstecznie zmiękcza z, stąd też dużo łatwiej nam powiedzieć przez ź. Uzus* pozwala nam mówić na oba sposoby.
*Uzus językowy – (zwyczaj językowy) – przyjęty w danej społeczności sposób posługiwania się systemem językowym, jego jednostkami i regułami ich łączenia. Uzus jest podstawą kształtowania się normy językowej. (wiki)
Mam nadzieję, że pomogłam.
Tak 🙂
Czyli oby dwie formy są poprawne?
dziękuję 🙂
czy analogicznie jest takze z przyspieszeniem-przyśpieszeniem?
@tolbar, tak, analogicznie. Przyśpieszenie, mimo iż nienopoprawne – łatwiej wymówić.
Poprawnie wymawiamy „romantyźmie” właśnie dlatego, że następuje upodobnienie wsteczne pod względem miękkości. Logopedzi wymowę „romantyzmie” uznają za hiperpoprawną, a w związku z tym nienaturalną i sztuczną. W piśmie natomiast bezwzględnie piszemy „romantyzmie”, „puryzmie”, „sarmatyzmie”. Pozdrawiam.