Kategorie
Trudna sprawa

Romantyzmie, pozytywizmie, entuzjazmie, sarkazmie, orgazmie…

W odpowiedzi na pytanie stay-negative, która chciała się dowiedzieć jak powinniśmy wymawiać te oto tytułowe wyrazy i wiele wiele innych w miejscowniku i narzędniku, spieszę z pomocą 😉
Jednocześnie bardzo przepraszam, za małą częstotliwość dodawania informacji na blogu, jest to  niestety spowodowane nawałem pisania konspektów do szkoły (o papierkowej, biurowej i brudnej pracy nauczyciela też na pewno kiedyś napiszę).

Wracając do tematu. Oficjalnie powinniśmy wymawiać właśnie tak, jak się pisze, aczkolwiek m wstecznie zmiękcza z, stąd też dużo łatwiej nam powiedzieć przez ź. Uzus* pozwala nam mówić na oba sposoby.

*Uzus językowy – (zwyczaj językowy) – przyjęty w danej społeczności sposób posługiwania się systemem językowym, jego jednostkami i regułami ich łączenia. Uzus jest podstawą kształtowania się normy językowej.  (wiki)

Mam nadzieję, że pomogłam.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

6 odpowiedzi na “Romantyzmie, pozytywizmie, entuzjazmie, sarkazmie, orgazmie…”

Poprawnie wymawiamy “romantyźmie” właśnie dlatego, że następuje upodobnienie wsteczne pod względem miękkości. Logopedzi wymowę “romantyzmie” uznają za hiperpoprawną, a w związku z tym nienaturalną i sztuczną. W piśmie natomiast bezwzględnie piszemy “romantyzmie”, “puryzmie”, “sarmatyzmie”. Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *