Skrótowce – jaki rodzaj?
Dziś chciałabym odpowiedzieć na dylemat Pani Agnieszki, który to otrzymałam drogą mailową. Pani Agnieszka pyta, jaki rodzaj mają skrótowce.
Skrótowce mają czasem dwa lub trzy rodzaje. Odmieniają się tak, jak regularne rzeczowniki w swoim rodzaju. Na przykład PiS (czytany: prawo i sprawiedliwość albo pis) ma trzy rodzaje: nijaki (prawo), żeński (sprawiedliwość) i męskonieżywotny (jako rzeczownik wymawiany pis). Zatem nie powinno być problemu z rozpoznawaniem rodzaju skrótowca, do momentu, gdy nie będzie on istniał już niezależnie w języku polskim i nie nada mu się innego rodzaju (wtedy właściwie tego problemu też nie powinno być).
Zatem na przykład PZU (Powszechny Zakład Ubezpieczeń) – zakład jest rodzaju męskiego – zatem „PZU zażądał”.
Więcej na ten temat TUTAJ.
Pierwszy raz weszłam na bloga i jestem trochę zaskoczona tą dyskusją. Rozumiem dobrze argument z autorytetu, ale skoro tak, to warto go stosować konsekwentnie, a SPP mówi wyraźnie, że są dwie metody ustalania rodzaju skrótowców i jednak jest oficjalne, jak napisł(a) a. druga potoczna. Wypadałoby zatem zamknąć tę dyskusję przyznaniem się do błędu. Każdy się myli. Nawet redaktor. Wszyscy jesteśmy ludźmi.
Tymczasem pytanie: zastanawiam się nad tym „posiadaniem podstaw”, o którym Pani pisze wyżej, bo wydaje mi się, że można to powiedzieć ładniej.