Skróty w branży finansowej – które z nich powinieneś znać?

Istnieje wiele skrótów, które regularnie pojawiają się w branży finansowej. Niektóre znane są nam bardziej, inne mniej. Zdarza się, że ludzie mają problem rozszyfrowaniem skrótów, więc postanowiliśmy wyjaśnić Wam co oznaczają.

 

BIK

Biuro Informacji Kredytowej. To spółka, której akcjonariuszami są polskie banki, a także Związek Banków Polskich. Biuro Informacji Kredytowej prowadzi bazę, w której znajdują się informacje o kredytach spłacanych przez kredytobiorców zarówno w bankach jak i SKOK-ach. Banki zanim udzielą klientowi kredytu sprawdzają klienta w BIK. W zależności od tego jak klient spłacał swoje zobowiązania, BIK wystawia mu odpowiednią ocenę punktową. Jeśli wszystko było na czas dostanie wysoką ocenę.

 

KNF

Komisja Nadzoru Finansowego. To organ sprawujący nadzór nad polskimi sektorami finansowymi. Kontrolują oni stan sektora bankowego oraz SKOK.

 

ZBP

Związek Banków Polskich. ZBP pracuje nad wspólnymi regulacjami, reprezentuje interesy branży bankowej oraz zajmuje się rozwojem infrastruktury bankowej. Dodatkowo związek ten jest organizacją, która zrzesza banki w całej Polsce.

 

RRSO

Rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Ten wskaźnik pokazuje nam ile tak naprawdę kosztuje kredyt. Dzięki temu możemy porównywać oferty w różnych bankach. RRSO jest to całkowity koszt kredytu, który ponosi kredytobiorca. Banki zazwyczaj reklamują kredyty z nominalnym oprocentowaniem, które zazwyczaj wynosi około 5%. Tak naprawdę klient musi doliczyć jeszcze dodatkowe koszty, m.in. prowizje lub ubezpieczenia, które mocno wpływają na koszt kredytu.

3D Secure

3D Secure jest usługą, która zwiększa bezpieczeństwo podczas płatności kartami w Internecie. Jeszcze do niedawna, aby zapłacić kartą za zakupy wystarczyło podać wszystkie dane znajdujące się na karcie. Aktualnie coraz więcej banków stosuje dodatkowe zabezpieczenia, takie jak 3D Secure, dzięki którym klient musi dodatkowo wprowadzić kod otrzymany SMS-em.

 

HCE

Host Card Emulation. To termin, który pojawia się podczas płatności zbliżeniowych przy użyciu telefonu komórkowego. Karty, które są instalowane w smartfonach to karty HCE. Znajduje się ona w „chmurze obliczeniowej”, dzięki czemu klient nie musi wymieniać karty SIM.

 

POS

To termin, którym określa się akceptacje płatności kartą w sklepach przy użyciu terminali.

 

ROR

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. To rozwinięcie pojęcia „konto osobiste”. Jest podstawowym rachunkiem, który posiada większość ludzi.