Kategorie
o tym i owym

Spójrz czy spojrzyj?

Dziś odpowiedź na pytanie czytelnika:

(…)

Która forma jest poprawna – spójrz czy spojrzyj?

Odpowiedź jest prosta, ale jednocześnie może niektórych z Was z dziwić – obie formy są poprawne. Bardziej popularna w codziennym języku jest forma “spójrz”, podczas gdy w literaturze spotkamy się czasem ze “spojrzyj”. Formy te jako równorzędne notuje na przykład Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod red. prof. Andrzeja Markowskiego.

Warto jednak pamiętać, że już “spojrz” czy “spójrzyj” są wersjami niepoprawnymi.

A może Ty masz językowy dylemat i chcesz się nim podzielić na łamach blogu?

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

15 odpowiedzi na “Spójrz czy spojrzyj?”

Witam. Intryguje mnie, czy jest jakaś różnica w znaczeniu słów ,,przygotowania” i ,,przygotowywania” i czy obie formy są poprawne.

Jestem zaskoczona 🙂 wcześniej byłam przekonana, że spojrzyj jest nieprawidłowe. Dzięki za oświecenie

nie miałam pojęcia, że obie formy są poprawne. Spojrzyj mnie zawsze raziło w tekstach, jak widać bezpodstawnie 😉

W mojej ocenie forma “spojrzyj” zawsze była poprawna, aczkolwiek na pewno archaiczna. Zdecydowanie częściej można było się na ten zwrot natknąć w literaturze i to też takiej, którą tworzyli pisarze XIX-wieczni (na pewno kojarzę to u Mickiewicza).

Witam bardzo serdecznie. Na początku chciałbym podziękować pani Magdalenie za prowadzenie tego ciekawego bloga. Mam jedno pytanie, które mnie nurtuję. Jaka jest poprawna forma Kobieta ta…, czy Ta kobieta… Uważam, że druga forma jest niepoprawna językowo, ale wolę jeszcze się upewnić.

Witam 🙂 Bardzo interesujący blog. Tak często mówi się o tym, żeby uczyć się języków obcych i to jako filolog germanista w 100% popieram. Nie rozumiem tylko jednej rzeczy, dlaczego tak mało czasu poświęcamy naszemu językowi ojczystemu i jego swoistemu pięknu. A jeśli chodzi o poprawność językową to w ogóle rzecz się ma strasznie. Dzięki takim stronom jak ta może w końcu zaczniemy posługiwać się naszą piękną i niekiedy zapomnianą polszczyzną.
Pozdrawiam i zapraszam do mnie 🙂 mojeslowapisane.blogspot.com

Bardzo ciekawy blog. Dobrze, ze ktoś, kto ma pojęcie o języku postanowił podzielić się swoją wiedzą. Obecnie jesteśmy zewsząd atakowani taką ilością błędów językowych, że w którymś momencie zaczynamy te “potworki” akceptować.
Z ciekawostek kilka razy mialem do czynienia z tekstami typu “Polacy w walkach stracili 30 zabitych i 10 rannych”. Prawie horror o zombie.

zobacz- spójrz
Proszę o odsyłacz wyjaśniający, w jakich przypadkach używać wyrazu zobacz a kiedy spójrz.

Tak obie formy są poprawne, kiedyś sama się nad tym zastanawiałam i sprawdziłam w słowniku, bo wydawało mi się, że poprawna jest tylko “spójrz”. Świetnie, że omawiasz takie sporne kwestie i rozwiewasz wątpliwości dotyczące naszego ojczystego języka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *