Sweter, nie swetr
Dziś parę słów na temat swetra.
Wielu ludzi używa niepoprawnej formy swetr, która jest regionalizmem małopolskim.
Nadużywanie tego może wynikać z dwóch powodów:
1. W innych przypadkach owego „e” nie ma: swetra, swetrowi, swetrem… A jest to „e” wstawne (epentetyczne), które w procesie ewolucji (gramatyka historyczna) zostało wprowadzone tylko do mianowników, aby po prostu ułatwić wymowę.
2. Sweter może być uważany za formę gwarową, bo tak to jest na przykład z wyrazem wiater, który w języku literackim występuje jako wiatr.
WOW?
Dementuję wypowiedź Martina: ludzie na Śląsku (Górnym) mówią cwiter 😀
Prawda to 🙂
do autorki-gratuluję fajnego blogu (bloga)?;p
Ps.i nie przejmuj się komentarzami,zawsze znajdzie sie jakiś baran co bedzie sie upierał,że czarne jest białe;) Pozdrawiam
Dziękuję za miłe słowa 😉
Blogu, ale coraz bardziej powszechną formą jest bloga.
Obawiam się, że powszechniejsza jest forma „bloga”, ale dla mnie „blog” to nadal rzeczownik niemęskożywotny i mówię w dopełniaczu: „blogu”, tak samo jako „Blipu” (chodzi o blip.pl) 😉
Ja też trzymam się podstawowych zasad 🙂
Dziś widziałem komentarz osoby, która poprawiała inną osobę, tłumacząc, że poprawną formą jest „swetr”. To się da jeszcze przeżyć, ale… codziennie widzę niedopuszczalne błędy w pisowni i jakoś nikt się nimi nie przejmuje. Znajomość języka szybko zanika w naszym kraju. Nie zdziwię się, jeśli za 20 lat młodzież nie będzie w ogóle znała alfabetu.
Wiecie co , mam 14 lat, a moja pisownia jest najlepsza w klasie… a nie mam pojęcia , jaką poprawną formą „swetra” jest. Mówił ktoś że pisownia zanika u dzisiejszej młodzieży.
Widzisz nie u każdego . ; ))
Skoro „najlepsza w klasie”, to trochę się boję o tych wszystkich gorszych…
1. Interpunkcja https://filolozka.brood.pl/tag/interpunkcja/
2. Składnia – ze zdania „nie mam pojęcia, jaką poprawną formą 'swetra’ jest” rozumiem, że Anna nie ma pojęcia, jaką poprawną formą „swetra” jest jej pisownia… pisownia jest formą swetra? WTF?
gratuluję autorce strony (Madzi) pomysłu na blog.
Przy okazji tematu „Sweter czy swetr” chciałbym podpowiedzieć, że łatwo zapamietać tę kwestię.
Jest takie wdzianko podobne do swetra a mianowicie PULOWER.
Skoro jest PULOWER to jest też i SWETER.
POZDRAWIAM 🙂
😀 zobaczy czy to prawda na moim sprawdzianie:P
Przepraszam za odgrzebywanie staroci (wątek ma już prawie cztery lata!), ale z tym swetrem / sweterem 🙂 to jest straszne zamieszanie. Jako gówniarza uczono mnie, że sweter i tylko sweter. Potem, gdzieś w okolicach wczesnych lat 90., zaczęto mnie uczyć, że jednak obydwie formy są poprawne. Teraz czytam na blogu (i sprawdzam przeczytane w bardziej oficjalnych źródłach) i widzę, że faktycznie tylko sweter. No to, pytam się, co do l*cha?
Język ewoluuje i prędzej czy później każde wyrażenie i każda forma trafi do oficjalnego słownika, o ile tylko będzie odpowiednio masowo używana. Mnie osobiście swetr drażni, a sweter już mniej (swetry mają miękciejsze metki od sweterów).
Ha.
No niestety, tłumaczenie powyżej o „e” wstawnym jest bzdurne. „Sweter” jest zapożyczeniem z języka angielskiego, gdzie występują dwie samogłoski (sweater). I to właśnie dlatego, ze względu na źródłosłów, nie wolno tego słowa skracać w mianowniku do „swetr”, a nie, że jakieś „e” tam się pojawiło, które miało Słowianom ułatwić wymowę. Por. http://www.przelom.pl/porady/2521/Sweter-a-nie-swetr-Badminton-a-nie-babington/