Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

Tą czy tę?

Które zdanie jest poprawne?

Podaj mi książkę

czy

Widziałam Cię z książką

? 🙂

poprawna odpowiedź – widziałam Cię z książką.

Dlaczego?

Ponieważ używa się tylko w połączeniu z narzędnikiem.

(z) kim, (z) czym? z tą książką.

Dlaczego podaj mi książkę jest niepoprawnie?

Ponieważ w połączeniu z biernikiem (a książka przybrała tutaj właśnie taki przypadek) używamy w liczbie pojedynczej wyłącznie !

kogo, co? tę książkę.

Zatem podsumowując:

W formi pisanej używamy:

– w połączeniu z biernikiem

– w połączeniu z narzędnikiem

więc:

kocham osobę

ale

kocham się z osobą

Pamiętajcie, że jest to prawidłowa pisana forma. Jeśli chodzi o mówioną, to zarówno tę, jak i tą możemy uznać za dopuszczalne 🙂

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

151 odpowiedzi na “Tą czy tę?”

No właśnie chciałam podać, ale niestety w tej chwili też nie potrafię sobie przypomnieć. Wiem jednak, że są takie wyrazy, bo kiedyś szukałam reguły i myślałam, że po końcówkach się da ją ustalić, a okazało się, że to niemożliwe.

[quote]tylko i wyłącznie tę![/quote]

piszesz tak, jakby w prawie karnym było to zdefiniowane. otóż nie masz racji. według WZORCOWEGO języka, piszemy rzeczywiście ‘tę książkę’, ale forma ‘podaj mi tą płytę’ również jest DOPUSZCZALNA w bierniku i zgodna z normą użytkową. sytuacja podobna jak z ‘deko’ vs. ‘deka’ (Poproszę 30 deko/deka sera). ‘Deko’ jest formą wzorcową, ale ‘deka’ jest zgodna z formą użytkową i nie jest błędem językowym.

dyskusja nad ‘tą’ i ‘tę’ toczy się dlatego, iż ścierają się tu dwa przeciwstawne argumenty: za ‘tę’ przemawia fakt, iż rzeczowniki rodzaju żeńskiego w bierniku kończą się ne -ę (oczywiście tylko te, które w mianowniku kończą się na -a), natomiast z drugiej strony wszystkie inne określenia książki kończą się na -ą (np. Podaj mi fajnĄ książkę, podaj mi pierwszĄ płytę, podaj ładnĄ skarpetkę.)
Ja osobiście popieram tą drugą opcję. Działa to na podobnej zasadzie jak spór językoznawców o słowo ‘wziąć’ (czy ‘wziąść’). Uznano, że końcówkę -iąć ma zdecydowana większość czasowników (np. obciąć, wyjąć, zająć, giąć), więc wybrano formę bez ‘ś’.

Dlatego Twoje słowa ‘tylko i wyłącznie’ użyte kilkukrotnie i z wykrzyknikami mijają się z prawdą.

Możecie spokojnie używać ‘tą kobietę’, ‘tą wiadomość’, ‘tą komórkę’, a i moim zdaniem to brzmi znacznie lepiej. ‘tę’ od zawsze dla mnie jest całkowicie sztuczne.

Radku, nie masz racji.
Używanie formy “tą” + Biernik jest dopuszczalne tylko w wymowie i tylko w języku potocznym.
W formie pisemnej albo oficjalnej jest błędem językowym!
Dowód: http://poradnia.pwn.pl/lista.php?id=6217

To, że ta forma jest dla Ciebie sztuczna, nie jest ważne.

Aha i przepraszam, za użycie pleonazmu “tylko i wyłącznie”, to przecież błąd. Post ten pisałam, zanim dowiedziałam się, że nie powinno się tak mówić/pisać. Poprawione.

owszem, nie napisałem, że ‘tą’ bierzę górę nad ‘tę’ w formie wzorcowej (pisemne wypracowania uczniów, czy jakieś pisma oficjalne), ale codzienna mowa różni się od niej, dlatego słowa ‘tą’ można używać bez przeszkód i to nie ja to stwierdziłem. nie bez powodu jest to forma zaakceptowana przez jezykoznawców w formie użytkowej. zresztą wydaje mi się, że niedługo będzie też uznana we wzorcowej polszczyźnie. język ma nam służyć do komunikacji -a czy powiem ‘tą książkę’, czy ‘tę książkę’ zostanę zrozumiany i o to chodzi. a nie kilku profesrów powie ‘tak nie będzie i koniec’. podobnie było przecież z wyrazem ‘postać’ w liczbie mnogiej pare lat temu. ci językoznawcy z uporem maniaka upierali się, że jedyną poprawną formą są ‘postaci’. ale mnogość występowania w formie użytkowej słowa ‘postacie’ niemal zmusiła ich do zatwierdzenia również tej formy.
podobnie, mam nadzieję, będzie z przypadkiem nad któym toczy się ta dyskusja. przypuszczam, że ponad 90% Polaków powie ‘tą książkę’, więc to niemal przeniknęło do języka i powinno być zatwierdzone. polski to język żywy i nie da się uniknąć niektórych zmian.

a co do kwestii mojego subiektywnego zdania: wyraziłem go dlatego, że na innych forach na których poruszono ten temat ludzie się wypowiadali w kontekście własnej opinii. Znalazłem zaróno opinie, któych autorów drażni jak ktoś mówi ‘tą książkę’, są tacy dla któych nie robi to żadnej różnicy i obu form używają, są również tacy jak ja, któzy do ‘tę książkę’ się nie przekonają.
ale takich słów jest więcej. np. ‘To zdanie jest w cudzysłowiu’ lub ‘To zdanie jest w cudzysłowie’.

heh… Zatem chyba nie czytasz wyraźnie tego co napisałam. Zauważ, że wytłuszczonym drukiem napisałam:

Pamiętajcie, że jest to prawidłowa pisana forma. Jeśli chodzi o mówioną, to zarówno tę jak i tą możemy uznać za dopuszczalne

Więc nie wiem po co ta dyskusja…

Radek o czym Ty piszesz???????? Człowieku. Deka, deko? Przecież to wyrazy potoczne, prawidłowo jest dekagram. Deka to przedrostek. A “deko” to można usłyszeć w sklepie. Gdzie przychodzi Pan w gumiakach i mówi “30 deko syra”. Podobnie ma się rzecz z “wziąść” co to w ogóle jest. Ty przytaczasz wyrazy potoczne. Skąd zatem czerpiesz te przykłady? Zapamiętaj dekagram, deka to przedrostek jednostki miary, podobnie jak k- kilo d- decy, m-mili itd.

A co się tyczy form ‘postaci’ – ‘postacie’, to nie przypominam sobie sytuacyj, w których językoznawcy upierali się, że forma ‘postaci’ jest lepsza. Już w Słowniku Języka Polskiego pod red. M. Szymczaka (Warszawa 1979) zaznaczona jest oboczność. Mało: forma ‘postacie’ występuje tam na pierwszym miejscu.

Postaci i postacie:
Obie formy są poprawne, aczkolwiek nie mozna powiedzieć: Widzę dwie postacie. W każdym innym przypadku jest ok. Poza tym, jak mawiała moja pani profesor w liceum “postacie” brzmi lepiej i dlatego tej właśnie formyzazwyczaj używam.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *