Kategorie
Błędy słownikowe częste błędy

Tudzież to nie albo!

Niektórzy, chcący wysławiać się nad wyraz inteligentnie, używają czasem takich archaizmów, że nie do końca pamiętają ich znaczenie. I tak właśnie jest z “tudzież”. Poniżej przykładowe zdanie:

“Dzisiaj wieczorem pójdziemy do kina, tudzież do teatru czy do opery”

Przykładowe zdania sugeruje, że jego bohaterowie pójdą wieczorem do kina i do teatru lub do opery. Mogłoby się to wydawać sensowne, gdyby nie to, że jednego wieczoru dość trudno byłoby zdążyć zobaczyć seans filmowy i przedstawienie.

Spójrzmy jeszcze na to zdanie:

“Jutro, do szkoły, włożę bluzę, tudzież sweter”

Brzmi to dość abstrakcyjnie, gdyż mało prawdopodobne jest, że w szkole jest aż tak zimno, by zakładać i sweter, i bluzę.

Zatem: 

[important]Tudzież = i = oraz = także[/important]

Znaki równości są w tym miejscu umowne, gdyż są to wyrazy bliskoznaczne, które, jak wiadomo, niektórymi elementami znaczeniowymi się różnią.

[important]To spójnik określający jednoczesne występowanie.[/important]

Tudzież to nie lub i albo. Warto o tym pamiętać.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

52 odpowiedzi na “Tudzież to nie albo!”

Cały czas się zastanawiam czy słówka tudzież można użyć jeśli mówimy o jednej rzeczy, ale używamy dwóch określeń – wtedy to słowo używane jest w znaczeniu: ” zwane również”. Nie przychodzi mi żaden sensowny przykład w tym momencie do głowy, ale chodzi mi o zdania np. ironiczne. Głupie to zdanie, ale jako przykład podam, bo nie mogę nic wymyślić: “Załóż swoją balową suknię, tudzież kieckę.” Czy w takiego rodzaju zdaniach można używać słówka tudzież?

Moim zdaniem nie. Wystarczy zamienić słowo „tudzież” na synonim – „oraz” i wtedy mamy: „Załóż swoją balową suknię oraz kieckę.”. Ironia którą miałaś na myśli, nie występuje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *