Kategorie
Trudna sprawa

Twarda spacja

Witajcie!

Ostatnio ponownie rozpoczął się u mnie czas pisania prac zaliczeniowych. Myślałam i myślałam, w jaki sposób może się ten fakt przydać do napisania kolejnej notki… i wymyśliłam 😉

Postanowiłam zatem napisać parę słów o twardej spacji, czymś, czego w dzisiejszych czasach prawie się nie używa, a dzięki niej praca zyskuje na estetyce. Dobry pisarz czy redaktor nie powinien jej unikać.

Twarda spacja to spacja “przytrzymująca” jeden wyraz z drugim. Na ekranie wygląda tak samo i nie widać różnicy między nią, a “zwykłą” spacją. Generalnie nie pozwala ona łamać wierszy między jednym wyrazem/znakiem a drugim.

Zwykle używa się jej po to, aby ” nie zostawiać” spójników lub partykuły “nie” na końcu wiersza, bo wygląda to nieestetycznie. Nazywamy to niezręcznością typograficzną.

🙂

Jak użyć twardej spacji?

Najbardziej popularnym edytorem tekstowym jest MS Word, w którym wystarczy jednocześnie wcisnąć Ctrl + Shift + Spacja między wyrazami, pomiędzy którymi chcemy ją wstawić.

W OpenOffice należy wcisnąć Ctrl + Spacja

W Mac OS wciskamy przyciski Option + Spacja

Jeśli pominęłam inny, ważny edytor tekstowy – przepraszam 🙂

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

39 odpowiedzi na “Twarda spacja”

cCześć mam problem z tą twardą spacją wciskam ctrl shift i spacje inic się nie dzieje litera ani drgnie

Jak sprawdzałem, to działało. Wystarczy w polu “Znajdź” wstawić twardą spację, a w polu “Zamień na” zwykłą spację albo nic, albo co tam komu potrzeba.

Ach, usunąć. Ja zrozumiałam, że chodzi o wstawienie wszędzie twardej spacji…
@AJ, taki pomysł na pewno zadziała 🙂 dziękuję za przypomnienie o takiej opcji.

W systemie składania tekstu LaTeX wpisuje się tyldę ~ między wyrazami. Swoja drogą, uważam, że LaTeX jest to jeden z najlepszych systemów składania tekstu.

Jakiś czas temu pisałam pracę inżynierską i z twardą spacją nie miałam problemów, ale teraz się pojawił…a niebawem muszę zacząć pisać pracę magisterską i nie wiem jak mam zlikwidować tą usterkę. Otóż kombinacja klawiszy ctrl + shift + spacja nie powoduje przenoszenia spójników do następnego wiersza, a twarda spacja się teoretycznie robi, bo kiedy włączę białe znaki to jest widoczna. Problem w tym, że spójnik zostaje w tym samym wierszu, a jedynie przy użyciu kombinacji owymi trzema klawiszami tekst przesuwa się w lewo. Mam klawiaturę USB, czy może ona stanowić jakiś problem? A może przycisnęłam na klawiaturze jakiś klawisz, który spowodował tą usterkę? Już nie wiem co mam myśleć ani robić. Czy mogłabym prosić o pomoc? Jakieś wskazówki? Może występował u kogoś podobny problem?

Może to głupie pytanie, ale w którym miejscu stawiasz twardą spacje?:
1. “cośtam[]i cośtam”
czy
2. “cośtam i[]cośtam”

bo z Twojego opisu trochę wynika jakbyś stosowała wariant 1. a twarda spacja powoduje nierozrywanie wyrazów od siebie.

Klawiatura nie powinna mieć nic wspólnego z tym problemem.

Ja robię twardą spacje po spójniku, czyli stosując wariant ‘2’, ale to nic nie zmienia. Spójnik zostaje tam, gdzie był…

hm.. to faktycznie bardzo dziwne.. niestety nie jestem znawcą Worda (ja zwykle używam LaTeX’a), a u mnie działa normalnie, może faktycznie gdzieś zamieniłaś ustawienia klawiatury (na klawiaturze lub w samym systemie operacyjnym), choć niestety ale wydaje mi się to mało prawdopodobne – sprawdzałaś działanie różnych (prawych i lewych) klawiszy Shift i Ctrl? Czasami ma to znaczenie której strony się użyje.

Szczerze mówiąc, trochę poza tematem, to do pisania pracy “technicznej” proponowałabym jednak pisanie w LaTeX’u; choć to już temat na dłuższą dyskusję.

Ja nie używam niestety LaTeX’a i nie orientuje się w nim, ale w każdym razie dziękuje za zainteresowanie moim problemem. Mam nadzieje, że w końcu dojdę do tego, w czym tkwi problem… A co do klawiszy, to próbowałam już i lewymi i prawymi, ale bez zmian. A zapomniałam jeszcze dodać, że miejscami zdarza się, że przeniesie spójnik, zwłaszcza ten, który występuje jako pierwszy w danym dokumencie, a kolejnych już nie, co jest jeszcze ciekawsze. Pozdrawiam.

Hej, przecież twardą spację stawia się zawsze przed spójnikiem… Nic dziwnego, że wstawiając ją po spójniku nie otrzymujecie żądanego efektu, gdyż wtedy do kolejnej linijki przenoszona jest tylko spacja, a nie spójnik. Tylko to, co znajduje się za twardą spacją jest przenoszone do kolejnej linijki.

Dla mnie używanie twardej spacji i twardego myślnika (tu zasady są takie same) jest i było bardzo istotne. Razi mnie pismo, które ma na końcu wiersza pojedyncze znaki lub dzień z całej daty. Używam “twardych znaków” w końcowym wygładzaniu dokumentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *