tylny, tylna, tylne
Witam,
z braku czasu, ostatnimi czasy, piszę coraz krótsze notki. Wydaje mi się jednak, że długość nie ma w tym przypadku znaczenia, ważne, by pisać treściwie. Zatem oto kolejna krótka informacja.
W liczbie pojedynczej nie mówimy „tylni, tylnia, tylnie„, czyli na przykład: „siedziała na tylnim siedzeniu”.
Mówimy „tylny, tylna, tylne„, więc „siedziała na tylnym siedzeniu”.
Tę niepoprawną formę zaliczyć możemy do powszechnych błędów językowych.
Halo, halo! Co za bzdury tu wypisujesz.
„Tę niepoprawną formę zaliczyć możemy to powszechnych błędów językowych”.
„Nie mówimy >>tylni, tylnia, tylnie<<„.
Oczywiście MÓWIMY „tylni”. I „tylni” NIE JEST niepoprawną formą. Stosuje się ją w liczbie mnogiej i powinno to być zawarte w Twojej notce. Mówi się „tylni strzelcy”, że tak ukradnę przykład z poradni.
„tylni sttrzelcy” siedzieli na tylnym siedzeniu
i co?
Nie wypisuję bzdur…
Oczywiście, chodziło mi o liczbę pojedynczą… zapomniałam tego dodać, owszem, moja wina, że tego nie dodałam (już dodałam), co nie znaczy, że wypisuję bzdury! :/
To nie wyczerpujesz tematu po prostu ;P.
Dobrze 🙂
jest różnica między pomyłką, niedopatrzeniem a bzdurami 🙂
Przecież napisała: „W liczbie pojedynczej nie mówimy”, więc jest zaznaczone, że ten wpis dotyczy tylko liczby pojedynczej 🙂
Ale jednak nie powiesz, ze lepiej by bylo gdyby zawarta byla notka o liczbie mnogej! 🙂
A ja mam problem z przysłówkiem od słowa tylny. Piszę pracę anatomiczną i nijak nie mogę znaleźć dobrego odpowiednika angielskiego caudally (dosł. ogonowo), po polsku najbardziej pasowałoby tylnio, ale takiego słowa próżno szukać w słownikach, a brzmi okropnie. Na przykład: tylnio położone obszary, etc. Angielskie rostrally (dosł. dziobowo) można zinterpretować jako przednio, np. przednio położone struktury, ale wtedy nie do końca wiadomo czy są one położone z przodu, czy po prostu świetnie, przednio :). W związku z tym zmuszony jestem pisać „w tylnej części”, „w tylnych obszarach”, „z przodu”, ale to komplikuje sprawę, szczególnie jeśli występuje duże zagęszczenie tych określeń w danym akapicie.
Prodponuję: że coś :leży doogonowo od…… 🙂
proponuję : ” coś leży doogonowo od …. 🙂
Czy nie mogłoby być np. „tylno położone obszary”?