Kategorie
Błędy fleksyjne częste błędy

w Jabłonnie? A może Jabłonnej?

Jak to jest z tą Jabłonną i Starą Miłosną

Jestem w Jabłonnie? A może Jabłonnej?

Kiedyś jedyną poprawną formą była odmiana rzeczownikowa tych nazw miejscowości. Byliśmy więc w Starej Miłośnie lub w Jabłonnie. Jednakże mieszkańcy niechętnie stosowali tę formę, częściej używając niepoprawnej wówczas, ale jednak przyjętej dość powszechnie odmiany przymiotnikowej czyli “w Starej Miłosnej czy w Jabłonnej”. Uzus językowy spowodował złagodzenie kategorycznej zasady dotyczącej odmiany i obecnie “Słownik poprawnej polszczyzny” Doroszewskiego dopuszcza również odmianę przymiotnikową, choć nadal sugeruje odmianę rzeczownikową.

Autor: ewwa

z wyksztalcenia dziennikarka, z zawodu "pani na urzedzie". Z przekonania- zawzieta purystka jezykowa, gnebiąca wszystkich znajomych za ich bledy jezykowe

8 odpowiedzi na “w Jabłonnie? A może Jabłonnej?”

Biała Podlaska też się chyba “łapie” pod tę zasadę – i w tym przypadku odmiana przymiotnikowa jest nie tylko dopuszczalna, ale wręcz oficjalnie przyjęta. Nikt nie mówi “w Białej Podlasce” 🙂

SPP Doroszewskiego ?obecnie?? Ostatnie wydanie ukazało się kilkanaście lat temu!

?Słownik poprawnej polszczyzny PWN? pod red. Andrzeja Markowskiego (2006) dopuszcza wyłącznie rzeczownikową odmianę słowa Jabłonna, słowo Miłosna zaś pozwala odmieniać na oba sposoby.

“mnie na zajęciach z Kultury J. Pol uczyli że poprawna jest odmiana przymiotnikowa.”

Źle Ciebie uczyli. W samej nazwie tych zajęć źle też użyto wielkich liter, litera ‘j’ powinna być małą literą, litera ‘p’ też małą literą. W skróconej formie może być: “Kultura j. pol.” (pewnie nie chodziło o pisownię wielką literą z grzeczności, gdyż wtedy z powodu szacunku nie używano by skrótów).

W Jabłonnie piszemy tak jak w Rawennie. http://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/;1088

Słuchajcie mam problem ;). Otóż, od pol godziny myślę jak napisać wyraz ”tęgo” z ”nie” 😀 Nie tęgo, czy nietęgo? Druga opcja nie pasuje pod względem wizualnym, ale wydaje się być poprawna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *