Kategorie
o tym i owym

o prof. Miodku

Wczoraj miałam przyjemność poznać Pana profesora Miodka. Chciałam potwierdzić, na żywo również jest bardzo ciepłym i miłym człowiekiem. Wczuwa się w każdy problem językowy, który omawia. To naprawdę wspaniałe. Potrzebujemy więcej takich ludzi.

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

13 odpowiedzi na “o prof. Miodku”

O tak, językoznawcy bardzo się wczuwają 🙂 Promotor mojej magisterki na przykład: sympatyczny i zafascynowany swoją dziedziną człowiek.

Wydaje się, że wiesz, autorko, tyle o interpunkcji, ale jednak nie postawiłaś przecinka w zdaniu: “Wczuwa się w każdy problem językowy jaki omawia”. Oczywiście chodzi mi o konieczność postawienia przecinka przed wyrazem “jaki”. Czy tę niewątpliwą pomyłkę uda się wyjaśnić?

I, bardzo dziękuję za zwrócenie uwagi. Oczywiście wiem, że przed jaki stawia się przecinek. To była kwestia mojej nieuwagi, co nie jest oczywiście usprawiedliwieniem.
Pozdrawiam.

witojze Bródziku!
a mnie interesuje poprawność wielkiej litery w wyrazie “pan” w tym kontekście.
gdyby to była apostrofa – jasne, że przez grzeczność napisałabyś “Panie Miodku!”, ale tak?
swoją drogą, nie spotkałam się jeszcze z innym językiem, w którym trzebaby tak ciągle pisać te wielkie litery w Cię, Tobie itd. czuje wielką niechęć do tej zasady.
buziaki!

Ahoj 🙂
Pan, Pani w tym kontekście będzie pisane wielką literą z powodu wyrazu szacunku. Po prostu. Analogicznie używam wielkiej litery we wszystkich listach i e-mailach.
Aczkolwiek chętnam do polemiki 🙂

Witam Pana Profesora

Piszę wiersze od lat. Zamieszczam je na portalach poetyckich w internecie. Sześć z nich ( na razie tylko) zostało wydane w antologii Portalu pisarskiego.

Chciałabym wydać tomik, ale jestem już daleko od wiedzy na temat pisowni, więc nie wiem jak je przygotować do druku.
Rozpowszechniło się pisanie małą literą, bez znaków interpunkcyjnych.
Wygodne dla niedouczonych pod tym względem jak ja, ale jakoś sumienie mi nie pozwala, patrząc z punktu zasad literatury, na jakiej się wychowałam.
http://www.portal-pisarski.pl/profile.php?lookup=1038
Serdecznie pozdrawiam.
Mój pseudonim – Julka

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *