Kategorie
o tym i owym

Wulgaryzm a przekleństwo

Powszechnie nazywa się wszelkiego rodzaju wulgaryzmy przekleństwami. Nie do końca jednak jest to uzasadnione. Warto zauważyć, że “kurwa” tudzież “ja pierdolę” nie są w żadnym wypadku przekleństwem. Przekleństwem nazwiemy raczej ekspresyjne życzenie komuś złego, na przykład “niech Cię dunder świśnie”. Na tej samej zasadzie przekleństwa nie muszą być wulgaryzmami.

Wikipedia ma na ten temat do powiedzenia parę słów:

Przekleństwo ? w znaczeniu potocznym obelga, wulgarne wyrazy używane dla wyrażenia gniewu.

Źródło: link

Zwracamy więc uwagę na “potoczny” et voila 😉 na przyszłość będziemy pamiętać, że jeśli mieszamy kogoś z błotem, lub silnie eksponujemy nasze uczucia, stosujemy wulgaryzmy, a nie przeklinamy:).

Autor: Magda

Skończyła filologię polską już jakiś czas temu, a mimo to wciąż doganiają ją dylematy i zagwozdki językowe. Blog ten prowadzi po to, aby poprawić chociaż drobny odsetek błędów...

30 odpowiedzi na “Wulgaryzm a przekleństwo”

@Użytkownicy używają go raczej w celu wyładowania emocji. A to bynajmniej nie jest przekleństwo, tylko właśnie wulgaryzm.

Ależ użycie w celu wyładowania emocji zupełnie nie jest sprzeczne z definicją przekleństwa z USJP! Proszę ją dokładnie przeczytać i zastanowić się.

przeczytalam wypowiedz OlgiCecylii i nasunela mi sie taka watpliwosc: piszesz Olgo- “Czy tylko mnie nie działa?” Ja bym powiedziała “mi nie działa”. Tak brzmi zasadniczna postac celownika od zaimka “ja”. Chyba ze pytanie brzmialoby”Komu nie działa?”, wowczas nalezaloby uzyc formy “mnie”. Czy inni sa tez tego zdania?

ewwo, według zasad spisanych w słownikach i gramatykach forma zależy od tego, czy zaimek jest akcentowany, czy nie. W pytaniu OlgiCecylii jest, więc “mnie”.

Jakieś naturalne wydawało MI się spytać, czy tylko MNIE nie działa ta strona – podejrzewam, że i TOBIE nie działa, chyba że CI działa 😀

Swoją drogą zastanawia mnie, czyja to właściwie strona, skoro publikacji wpisów dokonuje inna osoba niż autor tejże… Bo wpis o Jabłonnie/Jabłonnej NADAL nie działa. Mi, mnie, ci, tobie, wszystkim.

blog mój, a ewwa dodaje gościnne wpisy, ostatnio bardzo często praktykowane w blogosferze, więc to nie powinno dziwić 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *