Zresztą czy z resztą?
Pewnie dla większości Polaków oczywiste jest to, że „zresztą” i „z resztą” oznaczają zupełnie co innego. Jednak, żeby nie było, należy doprecyzować.
Zresztą = swoją drogą – ?partykuła wprowadzająca zdanie uzupełniające wcześniejszą wypowiedź o nową informację, np. Nie mam ochoty tam iść, zresztą nie mam czasu.? (źródło),
Z resztą = wyrażenie przyimkowe 🙂
Bardzo mnie zaskoczyłaś, Madziu 🙂 Całe życie byłem przekonany, że pisze się to osobno…
Człowiek się uczy przez całe życie, Bushee 😀
Podrzucam do tematu słówko „starosta” w znaczeniu ślubno-weselnym – wielu osobom sprawia trudność liczba mnoga 🙂
A co to znaczy „żeby nie było”? Co miałoby nie być?
@AJ, dziękuję, poprawione.
@Agatka z IVa
Na przykład żeby nie było, że ktoś szukał i nie znalazł.
Gwoli ścisłości, narzędnik od „reszta” to „resztą”, a „z resztą” to wyrażenie przyimkowe.
Kolejny przydatny wpis 🙂
Wstyd, że tak oczywistą rzecz trzeba tłumaczyć. Ale niestety trzeba, połowa rodaków w internecie pisze osobno!!!
Dlaczego wstyd?
Po pierwsze, to raczej wstyd dla Ciebie! Zastanów się, jaką literą – w tym kontekście – powinien zaczynać się wyraz następujący po słowie – ,,połowa”: czy aby na pewno, małą??? A, jeśli ta ,,połowa” Rodaków (koniecznie DUŻĄ, ponieważ to wyrażenie zastępuje nazwę nacji! Czy tak, p. Magdo?) pisze prawidłowo, bo używa właściwego kontekstu? Stąd, od razu rodzi się pytanie, czy Ty, poprawnie interpretujesz ich teksty? Czy w dalszym ciągu uważasz, że różnica między ,,zresztą” a ,,z resztą” jest dla Ciebie tak ,,oczywista”? I, jeszcze jedno: między słowami ,,trzeba” a ,,połowa”, pod względem interpunkcyjnym, bardziej pasuje średnik lub myślnik, niż przecinek. Czy mam rację – Pani Magdaleno? P.S. Co do internetu, to zaryzykowałbym nawet większy odsetek (ponad 90%) ludzi popełniających tak wiele i tak różnorodnych błędów, które nawet dodatkowo sami tworzą, czyli tzw., neologizmy, że kiedy swego czasu, nazwałem takich ,,wtórnymi analfabetami”, to wzbudziłem tym wielkie oburzenie! A przecież, ta przeważająca większość (młodych) ludzi – w przyszłości, mających mieć wpływ na nasze istnienie – a nie dbających o język (Oj-)czysty, traktujących go beztrosko i uprawiających na nim paskudne niechlujstwo językowe, może nas wszystkich cofnąć do ery posługiwania się wyłącznie… gestami! A Naród, nie posiadający własnego języka – ginie! Kiedyś, jeden z takich ,,grafomanów” odezwał się w te słowa: ,,Przecież to TYLKO fejsbuk”! Jak można, być tak daleko posuniętym dyletantem??! Nigdy nie uwierzę, że on w innych sytuacjach i innych dziedzinach życia, w których trzeba posługiwać się słowem pisanym, nie będzie popełniał takich samych błędów! Przecież, czytając teksty takich pismaków, beztalenci i chałturników odnoszę wrażenie, jakbym… grzebał w śmietniku, a i tak, jeszcze mi czegoś brakuje… Najczęściej – przecinków! A, jakby nie było, można w necie znaleźć stronę z pytaniem: ,,Ile wart jest przecinek”? I odpowiedź na nie również, od razu z tezą, że ,,Przecinek jest na miarę życia człowieka”! TO, daje do myślenia! ;/
Nie wiele brakowało, a popełniłbym błąd w swoim nowym wpisie na blogu 😉 Ale od czego jest Internet 🙂
Heejjjj, Someone! Jak należy POPRAWNIE pisać: ,,nie wiele”, czy może jednak: ,,niewiele”? Sprawdź KONIECZNIE! 🙁
Ja nie wiedziałem jak się pisze i chciałbym dać reprymendę autorce za tekst: „Pewnie dla większości Polaków oczywiste jest to, że ?zresztą? i ?z resztą? oznaczają zupełnie co innego.”. Dla większości polaków zapewne nie jest to oczywiste i Magda pisząc to raczej to wiedziała. Jednocześnie też zwracam uwagę na to, że wielu mądrali używa tego sformułowania, aby w ten sposób chwaląc, mimo wszystko w podtekście skarcić tych „co w niewiedzy”.
Na koniec dziękuję autorce za zamieszczenie tego wyjaśnienia – sam nie wiedziałem jak to się pisze i dlatego wygooglowałem tę stronę ;).
Eeech, ,,Krzych”-uuuuu!!! Czytając Twój tekst, odnoszę wrażenie, że chyba jednak mieścisz się w tych ponad 90% internetowych respondentów? Swoją wypowiedzią chcesz ,,dawać” – chociaż, trafniej byś postąpił, gdybyś ową reprymendę Autorce po prostu… ,,udzielił”, ale najpierw… okaż synku nieco szacunku – nawet w chwili krytyki – używając DUŻEJ litery wobec osoby Autorki! A, jeśli pragniesz posłużyć się cytatem, to koniecznie, MUSISZ BEZBŁĘDNIE dochować wierności CAŁEGO tekstu! A w Twoim cytacie są rozbieżności z oryginałem! Czyżbyś nie potrafił na klawiaturze uzyskać cudzysłowu??? Przecież on jest na innym klawiszu, niż pytajnik! W cytacie, zachowałeś przynajmniej prawidłowo potraktowaną nazwę nacji, ale już w następnym zdaniu – pisząc od siebie – popełniłeś duży BŁĄD! Jak się poprawnie pisze: polacy, czy Polacy? Ja, to pierwsze, mam od razu podkreślone na czerwono! Kolejne Twoje zdanie, nie brzmi zbyt jasno: chwalenie kogo masz na myśli? W ostatnim zdaniu wprawdzie dziękujesz, ale znowu umniejszasz szacunek Autorki! P.S. A dla Ciebie – Pani Magda!
Pani Bród – lubię czytać Pani bloga, jest bardzo ciekawy 😉 A ja mam pewien problem – cóż to jest paralela? Szukałam w Internecie, ale nie mogę znaleźć wytłumaczenia, które bym zrozumiała. Jeśli Pani wie, lub może te wytłumaczenia „przetłumaczyć na nasze” to byłabym bardzo wdzięczna.
Jeśli kogoś to interesuje – wzięłam to z książki A. Sapkowskiego „Wiedźmin CZAS POGARDY”, a dokładniej z wypowiedzi Vilgefortza – „To miało być porównanie? Paralela?Jeśli tak, to zupełnie nietrafna. Krasnolud nie mógł zostać elfem. Bo nie miał matki elfki.”
Pytanie od czapy – jak nazywa się wtyczka, której używasz do wyświetlania ramki „poprzedni wpis”? Możesz wysłać mi jej nazwę mailem lub odpowiedzieć w komentarzu? będę bardzo wdzięczny.
Pozdrawiam,
Przemysław
PS: Bardzo pomocny blog 🙂 im częściej coś piszę, tym częściej tu wpadam.
Dzięki 🙂
Wtyczka nazywa się Upprev i jest autorstwa Marcina Pietrzaka.
Pozdrawiam!
Osobiście uważam, że „zresztą” jest po prostu zniekształconą wiekami formą „z resztą”, martwą metaforą. Ostatecznie, patrząc całościowo, tj razem z resztą, zresztą. Jak inaczej wytłumaczyć jego pochodzenie? Mogę się jednak nie znać.